Сьогодні Єлизавета II відзначає 95-річчя. Що відома королева казала про Україну

Королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II

21 квітня королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II відзначає 95-ий день народження. Вона також є королевою 15 країн Співдружності націй, серед яких Австралія, Багамські острови, Сент-Вінсент і Гренадин, Нова Зеландія та Канада.

Про це повідомляє Суспільне Новини.

Єлизавета II на престолі вже майже 68 років і править найдовше у Британії — попередній рекорд у 63 роки належав королеві Вікторії. Єлизавета II — одна з найпопулярніших осіб у Британії та світі. Вона має чотирьох дітей, вісьмох онуків та десятеро правнуків, а зі своїм чоловікомгерцогом Единбурзьким Філіпом прожила у шлюбі 73 роки. Принц Філіп не дожив до дня народження своєї дружини 11 днів, а до власного 100-річчя — два місяці.

Як святкують день народження королеви

За традицією, день народження монарха в країні відзначають двічі — 21 квітня, коли фактично народилася Єлизавета, та у другу суботу червня, коли проходить офіційний військовий парад у центрі Лондона біля Букінгемського палацу. Станом на 21 квітня королева ще має перебувати в траурі через смерть свого чоловіка, ймовірно, саме тому жодних заходів не анонсували. 9 квітня, у день смерті Філіпа, був оголошений тижневий траур для Британії та двотижневий — для королівської родини. Згідно з ним, її члени мають відвідувати заходи у чорних траурних пов'язках, де це доречно.

Королева і Україна

У 1984 році королева відвідала скансен "Село україно-канадської культурної спадщини" неподалік Едмонтона (Альберта) у Канаді. Село відтворює життя й побут першопрохідців у регіоні, у ньому демонструється побут українців Канади між 1892–1930 роками: автентичні хати й домівки українських колоністів-першопоселенців було перевезено з околиць у музей і поетапно реставровано відповідно епосі початку XX сторіччя.

17 жовтня 2005 року у Лондоні королева Єлизавета II вручила тодішньому президентові України Віктору Ющенку нагороду "Чатем Хаус" за вагомий внесок у розвиток міжнародних відносин.

Як сказала королева українському президентові перед церемонією нагородження, "нагорода є знаком великої поваги до досягнень української нації". Натомість президент Ющенко розповів королеві про унікальні українські традиції та історію.

У 2014 році з революційними подіями, незаконною окупацією Росією Криму та початком війни на Донбасі Єлизавета ІІ знову згадала про Україну. Так, 5 червня у своїй щорічній тронній промові, приуроченій до відкриття чергової сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України: “Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права”.

Наступного дня, 6 червня 2014 року, під час заходів до святкуванню 70-річчя від дня висадки союзницьких військ в Нормандії в ході Другої світової війни королева Єлизавета ІІ привіталася з новобраним президентом України Петром Порошенком. В українського гаранта сприйняли такий крок як "найвищий ступінь довіри королеви".

Не оминула королева “української теми” і у своїй промові перед британським парламентом у травні 2015 року. Королева Єлизавета II знову висловила підтримку Україні й наголосила на важливості імплементації "мінських угод".

"Мій уряд продовжуватиме тиск на Росію, щоб вона поважала територіальну цілісність та суверенітет України і стоятиме на повній імплементації "мінських угод", — зазначила королева.

18 квітня 2016 року королева у своїй промові перед Палатою лордів запевнила, що уряд Британії “продовжуватиме працювати над вирішенням конфлікту в Україні”.

У 2017-2020 роках королева вітала Україну з річницями незалежності. Єлизавета ІІ висловлювала найкращі побажання і щастя президентам України Петру Порошенку та Володимиру Зеленському, а також українському народові.

Зокрема у 2020 році королева надіслала президентові України Володимиру Зеленському “свої теплі привітання з нагоди національного свята, разом з найкращими побажаннями народу України у цей важкий час".

Також примітно, що у лютому 2018 року Київська міська рада передала британській королеві в оренду на 49 років земельну ділянку площею 0,1622 га у Шевченківському районі Києва. Орієнтовно вартість оренди склала понад 568 тисяч гривень.

У жовтні 2018 року Всеукраїнський центр вишивки і килимарства, що на Полтавщині, вишив вишиванку для королеви Британії. За словами українського художника та педагога Євгена Пілюгіна, для монархині підготували вишивку “білим по білому”: "Нещодавно у Решетилівці шили сорочку для королеви Великої Британії. Їй особисто або її оточенню захотілося, аби у неї була саме така сорочка. Майстрині вишивали її спеціальним орнаментом”.

Королівське життя

Єлизавета II стала першою монархинею Британії, чию коронацію, на її прохання, транслювали по телебаченню. Церемонія відбулася 2 червня 1953 року. Були присутні представники Палати громад, громадськості, прем'єр-міністри, громадяни інших країн Співдружності, а також представники іноземних держав. Також церемонія лунала по радіо. Попри напружений графік, королева обожнює тварин — особливо коней та собак — та все життя намагалася приділяти достатньо уваги своїм інтересам. Зокрема вона щорічно відвідує королівські кінні перегони, зібрання та змагання вершників.

Хоча загалом королева була здорова протягом всього свого життя, у 2003 році вона перенесла операцію замкової щілини на обох колінах. У жовтні 2006 року вона пропустила відкриття нового стадіону через напругу м'язів спини, яке її турбувало. Попри це, плани похорону королеви під кодовою назвою "Операція "Лондонський міст" розроблялася британським урядом з 1960-х років.

Перший у черзі на престол

Після смерті Єлизавети II королем стане її первісток, найстарший з чотирьох її дітей — Чарльз, принц Уельський. Саме він був чоловіком принцеси Діани — матері принців Вільяма (другого у черзі) та Гаррі (шостого). Джерела з кіл, наближених до королівської родини, розповідали, що зробити пропозицію Діані переконав принца Чарльза його батько — герцог Единбурзький, а після її трагічної загибелі наполіг, аби сини провели труну матері в останній путь і вів онуків на похоронній церемонії за руки.