ЩО СТОЇТЬ ЗА МІГРАЦІЙНОЮ КРИЗОЮ НА БІЛОРУСЬКО-ПОЛЬСЬКОМУ КОРДОНІ

Основна подія тижня — різке загострення ситуації на білорусько-польському кордоні у зв’язку з намаганням великої кількості мігрантів з країн Близького Сходу проникнути на територію Польщі, сприяння їм білоруськими силовими структурами і перешкоджанням з польського боку.

Нелегальне проникнення мігрантів з Близького Сходу у Німеччину через білорусько-польський кордон протягом останнього часу було регулярним, але в малих масштабах. Через дії білоруської сторони в кілька десятків разів збільшилась інтенсивність цього потоку, що й спричинило жорсткий опір з боку Польщі. ЗМІ активно показують дуже погані умови, в яких перебувають мігранти. Російські і білоруські ЗМІ — звинувачують у цьому Польщу, європейські — Білорусь. В українських ЗМІ активно висловлюються побоювання, що кілька тисяч мігрантів, яких не пускає до себе Польща, і висилає від себе Білорусь, можуть спрямувати в Україну.

Подія пов’язана з процесом глобалізаційно-локалізаційного переходу. В початковий період глобалізація сприяла підвищенню рівня соціального і технічного розвитку країн, які раніше були відсталими в цьому і рятувала біженців від голоду і переслідувань у своїх країнах. Зараз мігранти, що належать до ненайбідніших верств населення, залишають свої країни не через голод і переслідування, а в пошуках кращого матеріального становища і стабільності.

В країнах Центральної Європи мігранти є засобом транснаціональних структур тиску на корінне населення, щоб воно не ставало занадто незалежним і владні політичні сили не ставили національні інтереси своїх країн вище від інтересів транснаціональних груп. Тому для мігрантів в країнах, давніх членах ЄС, особливо в Німеччині, сформовано такі умови для мігрантів, які стимулюють їх притік. А в країнах, звідки прибувають мігранти, підтримуються режими, які б забезпечили найповніше використання транснаціональними корпораціями ресурсів цих країн і стримували б формування місцевого середнього класу.

Об’єктивно процес зміцнення середнього класу, як в країнах звідки прибувають мігранти, так і в країнах Європи відбувається досить швидко, так, що транснаціональні структури не можуть його обмежити безконфліктним способом.

Другий процес, з яким пов’язана подія — протистояння між двома геополітичними блоками. Росія і Китай зацікавлені в дестабілізації ситуації в Європі та світі загалом задля збільшення свого геополітичного впливу. Це входить в стратегію їхніх дій в останні десятиріччя. Дестабілізація в Польщі, яка стоїть на перешкоді китайської експансії в Європу та сусідніх з нею України і країн Балтії, є одним із засобів китайсько-російського блоку для боротьби з британо-американським блоком, до якого більшою чи меншою мірою належать ці країни.

В Україні практично всі політичні та економічні сили й суспільство загалом категорично налаштовані проти спрямування потоку мігрантів з білорусько-польського кордону в нашу країну. Ця небезпека сприяє суспільній консолідації. Українську позицію активно підтримує Польща, а проти неї виступає Німеччина, що показує, які з європейських країн є нашими реальними союзниками, а які противниками. Значна частина населення і країни остерігається, що влада нашої країни, в якої декларації розбігаються з бажанням і можливостями реальних дій, зможе відстояти наші національні інтереси.

Петро Жук, Назар Мазур

Центр з інформаційних проблем територій