У Вінниці невдовзі встановлять пам’ятник Блаженнішому Любомиру Гузару (Відео)

фото: news.ugcc.ua

Кілька тижнів тому Блаженніший Святослав і владика Йосиф Мілян, один із ініціаторів його спорудження, оглянули майже готову скульптуру. А ще один автор цієї ідеї – настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці у Вінниці отець Григорій Рогацький в ефірі «Доброї розмови» з Галиною Бабій у студії Воскресіння. Живе радіо розповів про завершальні етапи роботи над пам’ятником як частиною вінницького проекту, присвяченого Блаженнішому Любомиру.

Ідея щодо пам’ятника, як згадує отець Григорій, виникла природньо, як внутрішня потреба подякувати Богові за великих людей, яких Він давав і дає Україні.

«Це й подивування – як Бог любить наш народ і Нашу Церкву, якщо посилає нам таких людей у часи, які потребують саме їх. І розуміння, що ці люди належать не лише своєму часу, а й усій нашій історії і вічності, тому що вони, у свій спосіб, осягали велике, осягали Бога, а мова про Бога ніколи не проминає», - розповідає о. Григорій.

Сам пам’ятник роботи скульпторів Олеся Сидорука і Бориса Крилова фактично готовий і буде відлитий у бронзі на комбінаті у Вишневому, біля Києва. Блаженніший Святослав і владика Йосиф, які бачили його макет у глині, підтвердили – так, саме таким має бути втілений образ Блаженнішого Любомира.

Отець Григорій Рогацький каже: важливий момент цієї скульптури – простота.

Блаженніший Святослав і владика Йосиф, коли оглядали скульптуру, також звернули увагу на важливі і складні для виконання моменти, які авторам вдалося передати – закриті очі і руки на посоху. Закриті очі – тому що Блаженніший Любомир в останні роки життя фактично втратив зір, але це ще більше підкреслює важливість бачення серцем. І – руки, одне із найскладнішого, що може передати скульптура: тут це – руки монаха-студита, які знали і фізичну працю, і руки священика, який благословляв свій народ і роздавав джерело безсмертя – Пресвяту Євхаристію. Владика Мілян, оглядаючи роботу, сказав, що у цій скульптурі Блаженнішого Любомира можна відчитати богослов’я рук, які в іконографії мають глибоке символічне значення.

«Цікавий елемент – колона трохи позаду Блаженнішого: це образ Церкви, яка стоїть на добрій основі, і уряду, який займав у ній Блаженніший Любомир. Тобто залишаючи і цей уряд, і цей світ, Блаженніший не покидає ні Церкви, ні свого народу, а ніби йде їм назустріч, але вже у інших вимірах».

Цікаво й те, що в одязі скульптури автори додали вінницькі орнаменти. Отець розповів, що, окрім іншого, Блаженніший Любомир пов’язаний із Вінницею через свого батька, який у складі Української Галицької армії у 1919 році дійшов до Вінниччини. Сам Любомир Гузар лише у 2012 році був у Вінниці двічі: на зустрічі, присвяченій його духовному батькові Йосипу Сліпому, і на освяченні храму Покрови Пресвятої Богородиці.

Отець Григорій розповів також, що паралельно із роботою над пам’ятником, у Вінниці діє ще один проект, присвячений Блаженнішому Любомиру. Найперше – це Свята Літургія, яка з травня цього року служиться у храмі Покрови в останній день місяця, як подяка Богу за саму постать Любомира Гузара, і подяка тим, хто у різний спосіб долучається до того, щоб пам’ять про нього, його ідеї і справи жили. Інші напрямки цього проекту – поширення надбання Блаженнішого, його доробку, розважань, його слова у соцмережах, а також складання своєрідного портрета із свідчень тих, хто знав Блаженнішого особисто і у різні роки служив поруч з ним Богові.

Важливий момент – про можливість долучитися до збору коштів на цей пам’ятник, докласти свою «цеглинку» так, як це було при спорудженні Патріаршого собору у Києві, який свого часу освятив Блаженніший Любомир Гузар.