110 років з дня народження очільника ОУН Степана Бандери: у Києві пройде смолоскипна хода (Відео)

Очільник ООН Степан Бандера
Очільник ООН Степан Бандера

Сьогодні в Україні відзначається день народження однієї з найобговорюваніших постатей української історії – очільника ОУН Степана Бандери. Від його народження виповнюється 111 років.

Сучасні праві та патріоти на день народження Бандери, 1 січня, проводять традиційну смолоскипну ходу. Цього року всіх охочих запрошують взяти участь у столичному Марші честі, гідності та свободи. Хода розпочнеться о шостій вечора, збір учасників – у парку Тараса Шевченка.

Патріоти вважають Бандеру борцем за незалежність України та противником будь-яких іноземних окупантів, в той час як російська пропаганда намагається представити Бандеру як колаборанта і поплічника нацистів. Російське телебачення вже багато років лякає глядачів «бандерівцями», перетворивши його на політичний мем. Степан Бандера як реальна історична постать вів свою діяльність у вкрай непростих реаліях іноземної окупації України сусідніми державами, а згодом і Другої світової війни. Факти його біографії часто стають предметом різноманітних міфів та маніпуляцій на догоду політичному моменту. Втім, важко заперечувати, що після початку російської агресії проти України Бандера перетворився для значної частини українців на символ національного спротиву.

Попри розповсюджений міф, Степан Бандера ніколи особисто не очолював УПА. Український інститут національної пам’яті пояснює, що Бандера очолював Організацію українських націоналістів (революційну) і Закордонні частини ОУН у 1946 —1959 роках.. Українською повстанською армією безпосередньо командували Василь Івахів, Дмитро Клячківський, Роман Шухевич і Василь Кук. Історики наголошують, що УПА почала формуватися тільки у 1942 році, коли Бандера перебував у німецькому концтаборі. Відтак, він фізично не міг керувати так званими «бандерівцями» в роки Другої світової війни.