У 2020-му показник смертності в Україні став найвищим за річні показники останніх п’яти років

фото: DW

Минулого року в Україні померло на 35 тисяч більше людей, ніж у 2019 році. У 2019 році померли 581 тисяча українців, у 2020 – 616 тисяч. Це все дані Державного комітету статистики.

При чому найбільше зростання смертності відбувалося впродовж не всього 2020 року, а припало на кілька місяців осені-зими, коли в Україні був найбільший спалах пандемії, пише Діана Куришко, BBC News Україна.

Якщо в середньому з 2015 по 2019 роки у вересні в Україні помирали 42 тисячі людей, то у 2020 році ця цифра зросла на 15% і становила вже 48 тисяч.

Статистика смертності в Україні у 2020 році у порівнянні з 2015-2019 роками:

У жовтні і листопаді цього року рівень смертності також зростав, а у грудні досягнув піку, коли за місяць померло на 17 тисяч більше людей, ніж у середньому за п'ять попередніх років.

У деяких регіонах у грудні смертність перевищила показники останніх п'яти років у 3-4 рази - у Київській, Дніпропетровській, Тернопільській областях.

Якби 2020 рік був звичайним роком, скоріше за все, ми б побачили таку саму кількість смертей, як місяць до місяця в попередні роки.

Це називається очікувана смертність, яка вираховується за кількістю смертей у попередні роки.

За час пандемії коронавірусу у багатьох країнах світу померли більше людей, ніж у попередні роки. Це називається надлишкові смерті. Йдеться про смерті, що перевищують середні показники попередніх років. І їх більше навіть у тому разі, якщо відняти офіційні жертви Covid-19.

Зазвичай вчені пояснюють "надлишкову смертність" частково недостатньо точним підрахунком статистики Covid-19, частково - впливом пандемії на перевантаженість лікарів та медзакладів або іншими факторами.