Чим ми можемо допомогти об’єднаним територіальним громадам

Віктор Литвинчук (1)Серед ключових завдань, які Офіс реформ у Тернопільській області вирішує спільно з облдержадміністрацією, питання реформування місцевого самоврядування є одним з найголовніших. Якщо ми хочемо, щоб влада була ефективною, а місцева демократія розвинутою, то в нас немаєіншого виходу, як передати максимальну кількість повноважень центральних органів влади та їх територіальних підрозділів на найближчий до людей рівень – в об’єднані територіальні громади. Під їх відповідальність. При цьому наділивши громади відповідним фінансовим та кадровим ресурсом.

На Тернопільщині, яка налічує 615 сільських рад, було створено 36 територіальних громад, які об’єднали 239 громад місцевого рівня. Це більше третини усіх громад області. Понад трьохсот тисяч жителів Тернопільщини всупереч самоправству попередньої обласної ради вирішили добровільно об’єднатися і змінити своє життя на краще. На сьогодні це найкращий результат в Україні.

Відтак, за рішенням ЦВК 2 6об'єднаних територіальних громад області у жовтні вибрали нову владу на принципово іншій територіальній основі.

З одного боку це нас тішить. З іншого – ми розуміємо усю небезпеку, яка чекає нас після виборів. Якщо попри обіцянки ми не допоможемо цим громадам і не забезпечимо повноцінного їх функціонування, то нас очікують дуже серйозні випробовування. Причому не стільки від наших політичних опонентів, як від розчарованих і роздратованих членів громад. Саме вони можуть стати нашим найбільшим каменеем спотикання. А враховуючи, що на Тернопільщині створено п'яту частину усіх громад України, наша невдача може сильно похитнути ставлення українців до реформи.

Держава,  як активний учасник реформ, стимулює створення об’єднаних громад. Будь-яка реформа вимагає фінансового ресурсу. Держава його пропонує тим, хто підтримує запропоновану реформу і прагне змінити своє життя. Тому дуже важливо не зруйнувати очікування тих, хто об'єднався. Надважливо спільно з Мінфіном та іншими структурами на урядовому рівні відпрацювати питання державної і донорської фінансової підтримки об'єднаних територіальних громад. Саме такі об'єднані громади вже дуже швидко продемонструють на власному прикладі успішність такого об'єднання і тим самим стануть прикладом для наслідування. Невдача – навпаки – відштовхне тих, хто ще не об'єднався.

Відтак, вже зараз ми працюємо над тим, що нам робити далі.

Що ж треба зробити першочергово, незважаючи на минулі вибори й ту атмосферу, яка їх супроводжувала?

Головним залишається те, що процесс створення об'єднаних територіальних громад має продовжуватися. Вибори жодним чином не повинні зупиняти темп, який набрала область за останні п’ять місяців. Є великий массив роботи, яка не має жодного відношення до недавніх політичних протистоянь, і яку треба виконати, як підготовчу, для забеспечення нормального функціонування новостворених громад.

Перш за все, це стосується підготовки процесу фінансування об'єднаних громад. Одним з ключових постулатів реформи є гарантії того, що органи місцевого самоврядування отримають свої гроші вчасно і в необхідному обсязі. Наше завдання – швидко і прозоро їх освоїти.

Для забезпечення гарантій бажано законодавчо закріпити обсяги фінансування, які повинна отримати влада на місцях, терміни надходження коштів, механізми їхнього розподілу. Це не простий процес. Він пов’язаний, як з центральними органами влади, так і з низкою донорських організацій Європейського Союзу та США. Зокрема, коштами на розвиток інфраструктури громад, які об'єдналися.

Ми розуміємо, що Мінфіну вочевидь не вдасться забезпечити передачу ПДФО новоствореним громадам ще в цьому році. Але вже зараз маємо готувати наступний фінансовий рік.

Важливими, але законодавчо неврегульованими, залишаються питання нормативно-правових аспектів зміни меж районів і міст, а також віднесення земель, які знаходяться за межами населених пунктів до юрисдикції територіальних громад. З низкою народних депутатів від Тернопільщини ми обговорили це питання і я сподіваюся, що найближчим часом ці законопроекти будуть розроблені, внесені і проголосовані.

Як відомо, в об'єднаних територіальних громадах передбачено надання державних послуг. Передусім, це органи соціального захисту, казначейства, пенсійного фонду, поліції, надзвичайних ситуацій, міграційної служби тощо. Наші консультації з названими представництвами в області свідчать про те, що їхні міністерства і відомства ще не мають пропозицій щодо їх розміщення, функціонування, структури, штату, в якому обсязі та в який спосіб ці послуги мають надаватися. Тому ми просимо Кабінет Міністрів України зобов'язати органи центральної влади долучитися до проведення реформи і розробити систему функціонування своїх структур в об'єднаних територіальних громадах.

Після переходу об’єднаних територіальних громад на прямі міжбюджетні стосунки з державним бюджетом та формуваннявідповідних органів влади виникнуть проблеми з розподілом мережі бюджетних установ та джерел їх фінансування. Зокрема, щодо нарахування та виплати субсидій і допомог. Відтак, до створення відповідних органів соціального захисту в громадах варто було б зобов’язати районні управління соціального захисту  здійснення таких нарахувань та їх виплату взяти на себе.

Та головна робота все жмає бути виконана на місцях, тобто нами. У найкоротші термінинам належитьпровести ревізію усіх інвестиційних проектів з розвитку інфраструктури новостворених об’єднаних територіальних громад,  вивчити та узагальнити пропозиції щодо внесення змін до Переліку об’єктів, які фінансуються за кошти державного бюджету і капітальних видатків у 2016 році. Підготувати пропозиції від облдержадміністрації з цього питання Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерству фінансів України.

Оскільки ухвалення сесією обласної ради Стратегії розвитку Тернопільської області до 2020 року та Плану заходів по даній стратегії є обов’язковою умовою отримання коштів з Державного фонду регіонального розвитку у 2016 році, то вже зараз обласна державна адміністрація підготувала повний пакет матеріалів на розгляд першої сесії обласної ради нового скликання, яка,– маємо надію,–  врешті-решт підтримає подання обласної влади.

Зрозуміло, що після виборів в новоутворених одиницях самоврядування будуть створюватися структури органів виконавчої влади. Важливо, щоб цей процес не затягувався, а здійснювався миттєво. Ще до виборів об’єднані громади мають бути забезпечені  методологічно і консультативно. Спільно з Мінрегіоном Офіс реформ працює над підготовкою примірного Статуту об’єднаної територіальної громади (така собі міні-Конституція громади, яка регулюватиме відносини, в т.ч. й фінансові між окремими суб’єктами) та типового Положення про старосту. Районні державні адміністрації, які мають значний досвід виконавчої роботи, можуть суттєво допомогти новоутвореним громадам розрахувати структуру управління громадою та оптимальну чисельність виконавців, правильно розподілити завдання і відповідальність.

Оскільки створення громад неодмінно супроводжує майновий та фінансовий розподіл, то заздалегідь треба готувати заходи з реєстрації органів місцевого самоврядування територіальних громад, як юридичних осіб. Наступний рік – це перехідний період, в якому будуть здійснюватися складні процеси передачі майна від одного власника іншому, передача активів і пасивів тощо. А тому забезпечення цього процесу має відбуватися вже зараз.

Кілька слів про впровадження системи електронного урядування. Облдержадміністрацією розпочато роботу з розробки програми інформатизації області на 2016 рік, що уможливить забезпечення мережевого електронного урядування усіх владних структур області, в т.ч. об’єднаних територіальних громад. Програма інформатизації області передбачає введення єдиної системи електронного документообігу, впровадження електронних цифрових підписів тощо. Це не тільки зручність і оперативність, а й вагомий елемент зниження корупційної складової в діяльності влади усіх рівнів.

Реформи не можна робити довго. Їх або роблять, або ж не роблять взагалі. Ніщо так не втомлює людей, як невизначеність і тягучка. Суспільство змінюється дуже динамічно. Відтак, важливо і нам усім теж змінюватися і відходити від стереотипів. Неможливо розбудовувати державу на базі відсталого мислення…

 

Віктор ЛИТВИНЧУК

директор Офісу реформ у Тернопільській області,                                                       академік Академії будівництва України