Скандал в суспільстві: науковець з Львівщини спалив диплом після того, як Ківа захистив ступінь кандидата

Львівський лікар, викладач Українського католицького університету, колишній речник МОЗ Олександр Ябчанка привселюдно спалив свій диплом кандидата медичних наук, протестуючи проти того, що скандальний політик і депутат Верховної Ради Ілля Кива захистив ступінь кандидата.

Про це Ябчанка написав увечері 26 квітня на своїй сторінці у Facebook, ілюструючи свій вчинок фотографією палаючого диплома перед Львівським медуніверситетом, де він захистив свою дисертацію.

Про Киву і захист кандидатської 

Як повідомляє "УП" частину журналістів не пускали на захист кандидатської дисертації нардепа Іллі Киви, який відбувався у державному Інституті підготовки кадрів держслужби зайнятості, нібито через карантинні обмеження — троє чоловіків у чорному одязі, які відмовлялися представлятись і пояснювати, на кого вони працюють, блокували вхід до аудиторії. 

Зрештою, захист кандидатської дисертації Киви пройшов успішно. Члени комісії проголосували одностайно: 13 - за, 0 - проти. 

"Комісія з 13 членів одноголосно проголосувала “За”. Зважаючи на це, мені надалі соромно називатись кандидатом наук. Це звання остаточно дискредитовано. Прошу вважати це офіційною заявою з вимогою позбавити мене наукового ступеня кандидата медичних наук", — написав Олександр Ябчанка.

Тема його дисертації: “Особливості стану ендокринної системи у дітей, хворих на гостру лімфобластну лейкемію”. Науковий ступінь кандидата медичних наук йому присудили 3 квітня 2014 року.

Ябчанка у коментарі ЗМІ пояснив, що своїм вчинком він закликає змінити систему науки. Адже такі ситуації, як сьогоднішня, нівелюють справжню науку.

“Ті 13 членів комісії сьогодні поставили знак рівності між справжніми кандидатами наук, які працюють над своїми роботами, і Кивою, який нічого спільного з наукою не має. Це нівелює будь-яку повагу, сприйняття суспільства до того, що називається вітчизняною наукою”, — розповів Олександр.

Наразі єдиним виходом Олександр Ябчанка бачить публічні протести. Він закликав інших кандидатів та докторів наук вчинити аналогічно і не йти на компроміси із совістю.
Олександр Ябчанка — експерт з реформи системи охорони здоров’я, викладач на навчальних програмах Українського католицького університету. За освітою педіатр.
У 2017 стан радником міністерки охорони здоров’я Уляни Супрун, а у 2018 — речником міністерства охорони здоров’я України за її керівництва.
У 2013 захистив кандидатську дисертацію у сфері педіатрії, гематології. Зараз навчається у Київській школі економіки на магістерській програмі “Публічна політика і врядування”.