Із наступного року підвищиться розмір пенсії. Експертка пояснила: хто і скільки отримуватиме

фото: Український репортер

Станом на початок 2020 року лише 25% українців офіційно працевлаштовані та сплачують внески до пенсійного фонду, натомість пенсії з цього фонду отримують 27% населення. Згідно з календарем пенсій, її підвищення почнеться з січня 2021 року.

Про те, як будуть змінюватися розміри пенсій для українців наступного року, як держава планує виправляти дисбаланс з надходженнями до пенсійного фонду та видатками і на яку пенсію можуть розраховувати ті, кому сьогодні 35-45 років, в ефірі Українського радіо розповіла міністерка соціальної політики Марина Лазебна.

Підвищення пенсії у 2021 році

Як розповіла Лазебна, нині усі пенсії виплачують із заробітної плати. Цьогоріч вона становить 9200 гривень, а наступного року, за словами міністерки, її збільшать до 10 125 гривень. Внесок, який платиться, становить 18,5% від цієї зарплати. У середньому кожний працівник платить для утримання пенсіонера 1800 гривень, інформує Суспільне.

“Але ми не платимо таку пенсію, ми платимо більше. Для пенсіонерів, у яких є великий стаж, ми платимо 2100 гривень з травня. Тут свою роль відіграє Державний бюджет України, який дотує пенсії. У нас є 13 млн людей, що працюють, які платять внески до Пенсійного фонду, та 11,3 млн пенсіонерів”, — додала вона.

За словами Лазебної, Міністерство соціальної політики розробило календар підвищення пенсій на 2021 рік, відповідно до якого з січня мінімальна пенсія підвищиться з 2100 до 2400 гривень. У березні, каже міністерка, має відбутись індексація, параметри якої будуть визначені в лютому, оскільки індекс, на який збільшиться пенсія, рахується як 50% зростання за попередній рік заробітної плати в країні та інфляція.

“У квітні буде автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, що працюють. У липні буде виконуватися програма президента про підвищення пенсій пенсіонерам, які мають 75 років, та стаж 20 років для жінки і 25 — для чоловіка. У них пенсія буде збільшена на 400 гривень кожному. Мільйон пенсіонерів підпаде під гарантовану доплату до пенсії. Там уже не буде людей, в кого пенсія становитиме менше 2500 гривень”, — наголосила Лазебна.

Перспективи пенсійного забезпечення для людей, яким зараз 35-45 років

Міністерка соціальної політики зазначила, що якщо в державі нічого не зміниться і буде тільки солідарний рівень пенсійного забезпечення, то навіть з великою офіційною зарплатнею сплачуючи з неї внески та отримавши певний стаж, який необхідний для пенсії, люди отримають 20-30% від зарплати перед пенсією. Також якщо заробітна плата складає 10 тисяч, то пенсія — 3 тисячі гривень.

Міністерство соціальної політики пропонує збалансувати солідарну систему накопичувальним рівнем.

“Накопичувальний рівень — це коли в тебе є свій власний накопичувальний рахунок, на який ти і твій роботодавець щомісяця сплачуєте внески. Ми підрахували, наприклад, по два внески в перший рік — 2% з моєї зарплати і 2% заплатить за мене мій роботодавець. Я в щоденному режимі бачу ці кошти, які мають працювати як довгий інвестиційний ресурс, я можу ними управляти та переходити з однієї фінансової установи в іншу, і коли вже прийде пенсійний вік, то пенсія в мене буде складатися з двох частин: із солідарної частини та накопичувальної”, — пояснила Лазебна.

Утім, вона додала, що питання полягає в тому, чи створить держава систему захисту і контролю коштів людей.

“Якщо накопичувальна система не створиться, то залишиться тільки солідарний рівень. Демографія погана, оскільки людей, які будуть виходити на пенсію, буде більше, а людей, які мають забезпечувати їм пенсію — все менше. Також є песимістичні тренди, якою буде ця пенсія, якщо не буде підтримки балансу власних накопичень людей”, — підсумувала міністерка.