США і Росія завершили 8-годинні перемовини про “гарантії безпеки” в Женеві. Що сказали у США і в Росії

Фото: Венді Шерман / Twitte

У Женеві 10 січня завершилися перемовини між делегаціями США та Росії щодо стратегічної стабільності, зокрема так званих гарантій безпеки, запропонованих Москвою. Зустріч загалом тривала вісім годин.

Про це повідомляє Суспільне. Новини.

Американську делегацію очолювала заступниця державного секретаря Венді Шерман, а російську — заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. По завершенні переговорів вони окремо виступили на брифінгах.

Як пише 24 Канал Росія висунула НАТО низку вимог. Там прагнуть, аби Альянс не розширювався на Схід. Фактично – хочуть впевнитися, що Україна ніколи не стане членом організації.

Що сказала Росія

Рябков охарактеризував американсько-російські перемовини як "складні, довгі, дуже професійні, конкретні, без спроб щось прикрасити, обійти гострі кути": "У нас склалося враження, що американська сторона дуже серйозно підійшла до російських пропозцій, їх детально пропрацювала".

За словами заступника глави МЗС, Росія пояснила США, чому гарантії нерозширення НАТО є для неї "абсолютним імперативом" і чому Альянс повинен "назагал відмовитися від матеріального освоєння територій держав, які приєдналися до НАТО після 1997 року".

Він також заявив, що в Росії "намірів напасти на Україну немає і бути не може", а російські військові навчання нібито не ведуть до ескалації.

"За завтрашній день (11 січня — ред.), коли США проведе брифінг для НАТО, і післязавтра (12 січня — ред.) — коли ми поговоримо в НАТО, складеться більше розуміння того, що в глухий кут це заводити не можна, і НАТО потрібно зробити крок назустріч, а не нам крок (назустріч — ред.) НАТО", — наголосив Рябков.

"Головні питання підвішені, і ми не бачимо, що з американського боку є розуміння імперативності їхнього рішення в руслі, яке нас влаштовує", — підсумував заступник глави МЗС Росії.

Що сказали США

За підсумками перемовин у Женеві Венді Шерман, заступниця держсекретаря США, заявила, що Вашингтон готовий обговорювати з Росією питання розміщення ракет і проведення військових навчань у Європі "на обопільній основі".

Водночас вона наголосила, що США не дозволять Росії "зачинити двері" до НАТО, а обговорення майбутнього членства України в Альянсі залишається питанням України та Альянсу.

"Ми нікому не дозволимо припинити політику відкритих дверей у НАТО, яка завжди була центральною для Альянсу. США не мають наміру ухвалювати будь-які рішення щодо ситуації в Україні без попередніх консультацій з керівництвом країни", — зазначила Шерман.

У відповідь на заяву російського колеги про те, що Росія не планує нападати на Україну, заступниця держсекретаря США запропонувала Москві відвести війська від українського кордону. Вона додала, що в разі російського вторгнення санкції проти РФ будуть жорсткіші, ніж у 2014 році після анексії Криму та війни на Донбасі.

"Вашингтон готовий запровадити санкції проти ключових фінансових інститутів Росії та посилити експортний контроль, а також надавати допомогу союзникам у разі вторгнення в Україну... Росії треба зробити вибір: або розпочати деескалацію ситуації на кордоні з Україною, або постати перед наслідками", — підсумувала дипломатка.

Назагал Шерман охарактеризувала перемовини з Росією як "серйозні" та "ділові". За її словами, майбутнє переговорів поки "незрозуміле", як і наміри Москви їх добросовісно вести.