Що означає для України обрання Санду президенткою Молдови, – експерт пояснив

фото: Укрінформ

Майю Санду, котра перемогла на виборах президента Молдови, називають проєвропейською політикинею. Звісно, українців цікавить нова постать в політиці і те, як вона змінить внутрішню та зовнішню політику країни та якими можуть бути подальші стосунки Молдови з Україною.

Про це в ефірі Українського радіо розповів завідувач сектору досліджень південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.

За словами Філіпенка, Майя Санду більш послідовна, ніж її опонент – чинний президент Ігор Додон, та є прихильницею територіальної цілісності України.

"Свого часу пан Додон хотів бути настільки лояльним до Росії, що припустився фатальної помилки, зазначивши, що Крим є де-факто російським. Згодом він намагався відійти від цього формулювання і заявляв про готовність підтримати територіальну цілісність України, але йому ці заяви не забув український політичний істеблішмент", – каже Філіпенко.

Однак, якщо говорити про перспективи україно-молдовських відносин, слід зазначити, що Молдова є парламентською республікою і за зовнішню, і внутрішню політику відповідає уряд.

"Відповідно Майї Санду для того, щоб здійснити свій декларований європейський курс потрібно мати опору при парламенті, а поки що її немає. У самій Молдові за Санду голосували не стільки як за проєвропейського політика, скільки як за людину, на яку покладають довіру за боротьбу з корупцією. Те, що за неї голосувала діаспора є тим самим сигналом серед людей, які економічно активні, що Молдові треба мінятися", – пояснює Філіпенко.

Він вважає, що обрання Майї Санду дає можливість розпочати в черговий раз діалог з Європейським Союзом.

"Це стосується питання виділення фінансування. Саме обрання Санду – це є крок вперед в бік Європейського Союзу, хоча вона не відкидає того, що має намір покращити відносини й з Росією в першу чергу економічно", – каже він.