ПРО ЗМІНУ ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ В КРАЇНІ

Основною подією минулого тижня стала зміна політичної ситуації в країні після звільнення з посади спікера Верховної ради Дмитра Разумкова. Фоновими подіями, що мають відношення до цієї зміни були розгортання скандалу щодо офшорів Зеленського, продовження обговорення причетності Зеленського до “справи Вагнерівців”, скандал тиском на журналістів, які намагалися законним способом отримати інформацію в Укрсоцбанку.

Голосування за відставку Разумкова показало не принципову позицію депутатів, а місце політичних груп в новому розкладі політичних сил:

  • жорстку опозиційність з правого флангу – Європейської солідарності, і зліва – ОПЗЖ;
  • особисту прихильність до Дмитра Разумкова деяких депутатів і їх готовність працювати з ним в новій політичній силі;
  • слухняність команді Зеленського більшості слуг народу;
  • можливість ситуаційної співпраці з президентською командою “Батьківщини”, “Довіри”, частини “Голосу”, частини позафракційних.

Лише окремі депутати, як представниця ВО “Свободи”, Оксана Савчук, голосували відповідно до своєї принципової ідеологічної позиції.

Те, що за відставку Разумкова зі Слуг народу голосувало лише 215 депутатів (деякі були відсутні, явні “проразумковські” голосували проти) показали втрату командою Зеленського слухняної абсолютної більшості у парламенті, що істотно ускладнить їхню діяльність у відстоюванні їхніх інтересів і інтересів тих, від кого вони залежать.

Викидання з команди Зеленського сильного й одного з найбільш компетентних політиків показує пришвидшення процесу деінтелектуалізації влади. Подія так чи інакше демонструє розподіл впливу між різними олігархічними групами, що за прогнозами має вилитися у формування Разумковим на замовлення сильної олігархічної групи нової лівої політичної сили, яка мала б зайняти нішу між Слугами народу і ОПЗЖ.

В новій ситуації команда Зеленського стала значно слабшою ніж була. А в близькій перспективі очікується дальше її ослаблення. У зв’язку з цим актуальним стає питання про те, чи добуде Зеленський термін свого президентства. Це залежить найбільше від готовності суспільства до приведення нової значно ефективнішої команди й масштабу непрофесійних дій команди Зеленського у ближчому майбутньому. Як чинник “за Зеленського” наводять відсутність для нього кращої заміни. Але при готовності суспільства така заміна швидко знайшлася б. Про це свідчить історичний досвід.

Основні варіанти щодо можливості того, що Зеленський до кінця добуде свій президентський термін:

1) Відставка через готовність суспільства до його заміни.

2) Відставка через різко негативні дії.

3) Збереження при владі до кінця терміну незважаючи на негативні дії у зв’язку з неготовністю суспільства.

4) Збереження влади до кінця терміну через відсутність надто негативних дій, хоча суспільство готове до змін.

Найкращий для суспільства варіант (4), оскільки буде повна готовність до нових позитивних змін й не буде дуже сильного погіршення ситуації. Проте цей варіант є не надто ймовірний. Найгірший варіант (3). Неготовність суспільства призведе до значного погіршення ситуації в країні. Інші два варіанти проміжні. Поки влада рухається у їх напрямку цих варіатів, хоча відповідно до інтересів впливових сил, передовсім зовнішніх, все може змінитися.

Петро Жук, Назар Мазур

Центр з інформаційних проблем територій