“Найбільші проблеми нової судової реформи Зеленського” – експерти назвали

Найбільшими проблемами нової судової реформи, яку 22 червня запропонував президент Володимир Зеленський, є її невідповідність меморандуму з Міжнародним валютним фондом, тримання судів під контролем, збереження старого складу Вищої ради правосуддя і недовіра до громадян України. Про це в ефірі Українського радіо заявив член Громадської ради доброчесності і голова Фундації DEJURE Михайло Жернаков і екссуддя Віктор Фомін.

“Цей законопроєкт Зеленський ні з ким не обговорював, нікому не показував, що там буде, а просто взяв і вніс до парламенту. Єдине пояснення цьому, що в Офісі президента хочуть проштовхнути його якомога швидше, незважаючи на критику, на те, що все громадянське суспільство та велика частина професіоналів кажуть, що це не те, це не відповідає ні політичним обіцянкам, ні меморандуму з МВФ. Це фактично загрожує колапсом фінансової системи”, — заявив Жернаков.

За його словами, головна проблема законопроєкту про судову реформу у тому, що він тримає суди під контролем замість того, щоб зробити їх незалежними. На його думку, таким чином можна буде здійснювати політичні переслідування і забезпечувати вигідні рішення. Також Жернаков вважає, що проблемою законопроєкту є те, що за ним жодним чином не оновлюється ВРП, хоча Зеленський обіцяв це зробити під час виборів.

“Це наше зобов’язання перед МВФ реформувати Вищу раду правосуддя так, щоб там були доброчесні члени і щоб вони нарешті забезпечили нормальну якість суддівського корпусу в Україні. А президент через тиждень після підписання цього меморандуму вносить законопроект, в якому жодної реформи Вищої ради правосуддя не передбачено. Вказано, що якщо щось, то члена ВРП сама Вища рада правосуддя має прийняти рішення про звільнення двома третинами голосів. А це не станеться ніколи. І тому це знущання над своїми політичними зобов’язаннями як президента, і над нашими зобов’язаннями як країни перед МВФ”, — каже Жернаков.

Водночас екссуддя Фомін вважає, що найбільша проблема судовою реформи Зеленського “полягає у недовірі до громадян України“.

“Мені імпонує бажання президента реформувати судову гілку влади. Найбільша проблема судової системи полягає у недовірі наших громадян. У другому законопроекті, який подав президент, також є проблеми, які не вирішують реформування судової системи. Це стосується і органів судового самоврядування, і проведення конкурсів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Як суддю, який має досвід спілкування з Вищою радою правосуддя, мене найбільше непокоїть те, що всі повноваження, зокрема, і обговорення варіантів і призначення голів судів підуть під крило Вищої ради правосуддя. Вона фактично стає єдиним органом, який буде оцінювати, притягувати до дисциплінарної відповідальності, проводити конкурси. На мою думку, потрібно було розділити повноваження Вищої кваліфікаційної комісії і Вищої ради правосуддя”, — пояснив Фомін.

За його словами, наразі активно обговорюється, що до ВРП мають входити люди, які не є суддями, тож потрібно залучати громадськість, людей, які мають бездоганну репутацію у державі.