Дипломатична напруга зростає: Росія оголосила “персонами нон ґрата” ще 7 європейських дипломатів

Фото ілюстративне

Російська Федерація 28 квітня оголосила персонами нон ґрата сімох європейських дипломатів зі Словаччини та країн Балтії. У Москві вважають, що країни підтримують “відкрито ворожий курс” проти Росії, висловлюючи солідарність діям Чехії, яка раніше вислала російських дипломатів через шпигунський скандал.

Про це йдеться у повідомленнях пресслужби МЗС Росії.

28 квітня до МЗС Росії викликали послів Латвії, Литви і Естонії. Зазначається, що Вільнюс, Рига і Таллінн "продовжують проводити відкрито ворожий курс" через підтримку дРосія"ій Чехії і Москва вирішила вислати у семиденний термін двох співробітників посольства Литви, а також по одному співробітнику посольств Латвії та Естонії.

Також МЗС РФ 28 квітня висловило "рішучий протест" словацькому послу. У міністерстві вважають "необгрунтованим" рішення Братислави вислати трьох співробітників посольства Росії.

"Рішення словацької влади проявити неправдиву солідарність з Чехією в її провокаційною антиросійської кампанії завдає шкоди традиційно дружнім російсько-словацьким відносинам і конструктивному двосторонньому співробітництву", — йдеться у повідомленні.

В якості "відповідної міри" Росія оголосила персонами нон ґрата трьох співробітників посольства Словаччини, які мають покинути територію країни до кінця доби 5 травня.

Дипломатична напруга з РФ

Низка європейських країн у березні-квітні цього року почали висилати російських дипломатів із наростанням напруги у взаєминах з Москвою. Зокрема, 23 березня Міністерство закордонних справ Болгарії оголосило двох російських дипломатів персонами нон ґрата. Їм інкримінують роботу на ГРУ і отримання секретних документів, що містили державну таємницю.

15 квітня рішення вислати трьох дипломатів з РФ прийняла також Польща. У Варшаві переконані, що діяльність представників Москви здійснювалася "на шкоду" країні.

17 квітня Міністерство закордонних справ Чехії вирішило вислати з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Прем'єр країни Андрій Бабіш заявив, що спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російських спецслужб до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце у жовтні та грудні 2014 року. Згодом Чехія вирішила вислати ще 70 російських дипломатів. 22 квітня Словаччина висловила солідарність з діями Чехії і також вислала трьох дипломатів РФ.

Також 19 квітня Українанадіслала ноту про висилку одного зі старших російських дипломатів у відповідь на провокацію РФ та затримання українського консула у Санкт-Петербурзі.

  • 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
  • За день, 18 квітня, Росія оголосила 20 співробітників посольства Чехії в Москві "персонами нон грата". Їх зобов'язали залишити РФ до кінця дня 19 квітня.
  • Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.
  • За даними чеських ЗМІ, російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
  • Міністр промисловості Чехії Карел Гавлічек заявив, що "Росатом" виключать зі списку учасників тендеру на будівництво нового блоку на АЕС "Дуковани".
  • Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек планує обговорити "справу Врбетіце" на зустрічі глав МЗС Євросоюзу 19 квітня.
  • 18 квітня у Празі сталася сутичка біля російського посольства між прихильниками та противникам політики Кремля.
  • 22 квітня Чехія вирішила вислати ще майже 70 працівників російського посольства.
  • 23 квітня Литва, Латвія і Естонія оголосили, що висилають російських дипломатів "на знак солідарності" з Чехією.'