Зʼявились нові подробиці у справі щодо вибуху на складі боєприпасів у Чехії

Фото з вільних джерел

Вибух на складі боєприпасів у Чехії у 2014 році було організовано під керівництвом голови військової частини Генерального розвідувального управління Росії генерал Андрія Авер’янова.

Такі дані отримали журналісти у спільному розслідуванні The Insider і Bellingcat за участі Der Spiegel і Respekt.cz.

Раніше чеська влада також повідомила, що до інциденту причетні співробітники ГРУ Петров і Боширов (реальні прізвища Мишкін і Чепіга), які фігурували у справі про отруєння Сергія Скрипаля та його дочки у 2018 році.

Як стало відомо журналістам, генерал Авер'янов у час, коли стався вибух, прилітав до Чехії за підробленими документами, а всього в операції взяли участь щонайменше 6 осіб, двоє з яких потрапили до країни під прикриттям дипломатів.

За даними, які вдалося знайти розслідувачам, Петров та Боширов прибули до Праги 11 жовтня 2014 року. Того ж дня до чеської столиці прилетів генерал Авер'янов та його колега підполковник Микола Єжов (ім'я прикриття - Микола Кононихін).

Пізніше Боширов і Петров переїхали з Праги до Острави, у годині поїздки від складу боєприпасів. Біллінги показують, що телефон Авер'янова підключився до австрійських мереж за дві години після прильоту 13 жовтня, однак повторно він не підключався до 16 жовтня.

Перед диверсією Мишкін і Чепіга під іншими іменами звернулися до компанії Imex, що займалася зберіганням зброї у Врбетіце, і попросили про доступ до закритої ділянки складу з 13 по 17 жовтня, заявивши, що є потенційними покупцями. Тоді компанія звернулася до болгарського торговця Омеляна Гебрева, який зберігав частину своєї зброї на зазначеному складі. Imex повідомила йому, що є потенційні покупці, однак Гебрев відмовився від зустрічі.

Відтак 16 жовтня 2014 року о 9:25 ранку на складі боєприпасів № 16 в Врбетіце стався вибух, в результаті чого було знищено 58 тонн боєприпасів, знесені десятки будівель і загинули двоє співробітників Imex: Вратіслав Гавранек і Людек Петршік. А за кілька хвилин після вибуху Мишкін і Чепіга сіли на літак до Москви, який вилетів о 10:05.

Генерал Авер'янов та підполковник Микола Єжов того ж дня вирушили до Відня, звідки Авер'янов вилетів до російської столиці. Єжов залишився в Австрії та зробив кілька попередніх замовлень на зворотний рейс в період з 27 жовтня по 2 листопада, однак вилетів до Москви 3 листопада 2014 року.

  • Російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
  • 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
  • Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.