У Білорусі за три дні затримали до 7 тисяч людей, у Мінську побили журналіста BBC – підсумки 11 серпня

Юрист правозахисної организації “Вясна” Влад Лабкович повідомляє, що у Білорусі за три дні затримали 6-7 тисяч людей. Їх судять просто в тюрмах. Також є свідчення про те, що людей катують.

Про це Лабкович розповів у коментарі Суспільному.

За його словами, у лікарнях перебуває багато травмованих учасників акцій протесту. У них діагностують осколкові поранення, травми від гумових куль. Офіційно підтверджено смерть однієї людини.

“За три дні затримано не менше 6-7 тисяч людей. Затриманих судять у тюрмах. Є свідчення, що до затриманих застосовують катування”, – сказав юрист.

Редакція Єврорадіо отримала список, у якому перераховані люди, котрі звернулися за медичною допомогою після протестів у Білорусі. Медики діагностували у них вогнепальні поранення правої пахової області, лівого бедра, правої голені та черевної порожнини. Ще у двох людей — травми грудної клітини й забій однієї легені. За даними журналістів, у списку перераховано 94 особи з Бреста та інших міст Брестської області, які потрапили до лікарень. Водночас білоруський МОЗ повідомляє про понад 200 травмованих осіб по всій країні.

У Мінську силовики напали на знімальну групу журналістів BBC, яка займалася висвітленням масштабних акцій протесту. Оператора знімальної групи побили.

Уряди країн і керівні органи Європейського Союзу вже другий день поспіль висловлюють обурення через насильство білоруських силовиків до протестувальників, сумніви у чесності результатів виборів президента. Однак тепер вони ще й погрожують санкціями, якщо влада Білорусі негайно не звільнить затриманих за дві доби демонстрантів. Заяви ЄС щодо санкцій почали з’являтися після того, як США назвали ці вибори “не вільними і не справедливими”.

Що сказали у США

Ввечері 10 серпня держсекретар США Майк Помпео висловив стурбованість тим, як були проведені президентські вибори в Білорусі.

“США глибоко стурбовані проведенням президентських виборів в Білорусі 9 серпня, які були не вільними і не справедливими. Жорсткі обмеження можливості кандидатів балотуватися на виборах, заборона на присутність місцевих незалежних спостерігачів на виборчих дільницях, застосування тактики залякування щодо кандидатів від опозиції, а також затримання мирних протестувальників і журналістів затьмарили процес (голосування — ред.)”, — йдеться у заяві Помпео на сайті Державного департаменту США від 10 серпня.

Помпео також закликав країну поважати права громадян Білорусі на участь у мирних зібраннях.

“Ми закликаємо білоруський уряд поважати права всіх білорусів на участь в мирних зібраннях, утримуватися від застосування сили та звільнити незаконно затриманих. Ми рішуче засуджуємо насильство щодо протестувальників і затримання прихильників опозиції, а також вимкнення інтернету для обмеження можливості білорусів обмінюватися інформацією про вибори і демонстрації”, — додав Помпео.

11 серпня США також закликали владу Білорусі поважати право громадян на мирний протест і засудили насильство.

“США закликають уряд Білорусі поважати право білоруського народу на участь у мирних протестах після голосування 9 серпня. Ми рішуче засуджуємо насильство проти протестувальників та затримання прихильників опозиції”, — йдеться у повідомленні посольства США в Україні у Twitter.

ЄС пропонує санкції

Як повідомляє “Польське радіо”, міністр закордонних справ Яцек Чапутович заявив, що умовою зближення Білорусі з Європейським Союзом є звільнення політичних в’язнів, припинення репресій і початок переговорів. Проте, якщо ситуація погіршиться, буде розглянуто можливість введення санкцій проти країни.

“На жаль, було неможливо направити спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ на вибори, як це робиться зазвичай. Ми спираємося на дані місцевих незалежних спостерігачів, на цій підставі у нас виникають обґрунтовані сумніви в точності опублікованих результатів виборів, в тому, що вони відображають реальну волю білоруського народу”, — заявив на брифінгу 11 серпня офіційний представник зовнішньополітичної служби ЄС Пітер Стано.

Президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що Євросоюзу слід обговорити санкції для Білорусі у відповідь на репресії влади проти опозиції, його радниця Аста Скайсгіріте додала, що це рішення має бути ухвалено одноголосно.

“Нині можна було б розглянути повний спектр відповідей на те, що відбувається в Білорусі. Президент натякнув на один зі способів реагування. Санкції — дуже важливий, важкий спосіб. Якщо говорити про санкції ЄС, то вони повинні бути прийняті лише одноголосно країнами ЄС”, — цитує Delfi радницю президента.

Вона додала, що мають буди названі усі посадові особи та представники білоруської влади, яких стосуватимуться ці санкції і які нестимуть відповідальність за події у країні.

Вимоги звільнити демонстрантів

Як пише німецьке видання Stuttgarter-nachrichte, міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас також виступив за розгляд питання щодо запровадження санкцій Європейським Союзом проти Білорусі й закликав звільнити протестувальників.

За його словами, “сподівання на верховенство закону в Білорусі зазнали більше, ніж просто суворої невдачі”. Він вважає, що натомість у країні відбувається насильство, залякування й арешти. Маас закликав владу Білорусі негайно звільнити мирних демонстрантів, заарештованих поліцією. Крім того, Міністерство закордонних справ Словаччини закликало владу Білорусі утриматися від насильства і звільнити затриманих демонстрантів, зокрема, журналістів.

Тим часом Європейський Союз працює над спільною реакцією на насильство силовиків до протестувальників у Білорусі.

“Жорстокі репресії та арешти мирних протестувальників у Білорусі мають припинитися. Білоруський народ має право на демократію та вільні й чесні вибори. Ми продовжуємо пильно стежити за подіями та працюємо над реакцією ЄС та спільною декларацією 27 країн-членів разом із міністрами із закордонних справ Ради ЄС”, — написав високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter.