Зима прийшла — платити будемо

Таке враження, що з першого січня цього року українців хочуть ввести у глибокий шок, з якого, як із битви, не всі вийдуть «живими»… «Убивають» тарифами на газ, електроенергію, які неодмінно потягнуть за собою зростання вартості фактично всіх товарів і послуг. Мимоволі згадується передвиборне «Прийде весна — саджати будемо». Минула вже не одна весна, прийшла нинішня зима й сісти на хліб і воду можуть багато українців.

Якщо об’єктивно, то ціни вже давно ростуть, а здорожчання енергоносіїв їх так може підхльоснути, що ніяка субсидія не врятує. Дані Державної служби статистики: у грудні 2020-го сало в середньому продавали по 78,95 грн за кг, що на 4,1 відсотка більше, ніж у грудні 2019-го, яловичину — на дев’ять відсотків дорожче — по 144,82 грн за кг, морожену рибу – по 80,97 грн за кг — на 3,4% більше, яйця — по 27,48 грн за десяток, на 30,4% дорожче.

Натомість субсидії очевидно дочекаються не всі, адже в бюджеті на цей рік закладено значно менші суми, як торік. Порівняно з 2018-им обсяг субсидій зменшився майже вдвічі — із 71 млрд грн до 36,5 млрд грн. Врахували підвищення мінімальної зарплати до 6 тис. грн чи кількагривневе зростання пенсій з першого січня?

Як правило, підвищували вартість, наприклад, газу у весняно-літній період, щоб люди могли звикнутися з цінами й пристосуватися. Нині «вдарили» тарифами тоді, коли вдарили сильні морози. Випадково? Чимало експертів сходяться на думці, що ні. Адже в. о. обов’язки міністра енергетики Юрій Вітренко вже натякнув на те, що Росія пропонує дешевий газ… Родини тих, хто став біженцями з окупованого Криму, тих, хто загинув на сході держави у російсько-українській війні, що й досі триває, знають ціну такому «дешевому» газові, який країна оплатила кров’ю. Ми так довго й болюче зіскакували з газової голки Росії, яка останні роки нам продавала газ дорожче, як країнам Європи, що тепер чути такі заяви принаймні дивно. Люди вийшли на протести в багатьох областях країни. Адже навіть у грудні ми платили за кубометр газу понад вісім гривень, а в січні, порахувавши, взялися за голову, бо виходило, що треба віддати понад десять. І це — при дуже сумнівній якості газу — лічильник крутиться шалено, а газ гріє ледь-ледь. Влада пішла на поступки. Суми в платіжках за газ українців з лютого до кінця опалювального сезону знизять у середньому на 500 грн.

Про це заявив у понеділок на позачерговому засіданні Кабміну прем’єр-міністр Денис Шмигаль — уряд прийняв постанову, якою встановив максимальну ціну газу для населення до кінця опалювального сезону на рівні 6,99 грн. «Після сьогоднішнього рішення ціна на газ для українців у середньому знизиться на 30 відсотків, — заявив Шмигаль.

Прем’єр підкреслив: «У зимові місяці 2018-2019 років платіжки в середньому на домогосподарство становили 2,5 — три тисячі гривень, або 75 відсотків тодішньої мінімальної зарплати. Встановлена нами ціна — 6,99 означатиме, що середня платіжка при такому ж рівні споживання буде меншою орієнтовно на 500 гривень і становитиме десь 40 відсотків від нинішньої мінімальної зарплати», — сказав Шмигаль. Якщо врахувати, що нині мінімальна зарплата — 6 тис. грн, то це — 2400 грн. Це — середня платіжка й лише на кілька місяців.

Окрім вартості газу, українців дуже обурює ціна його транспортування, бо встановлена вона «заднім» числом — у розрахунках за попередній рік, коли споживачі про це і не здогадувалися. Люди мали субсидії на використання газу, але з’ясувалося, що за його транспортування платитимуть сповна, а те, що прокладали труби власним коштом, нікого не хвилює. Нині стало відомо, що Кабмін очікує встановлення граничного тарифу на розподіл газу на рівні 1,79 грн/куб. м найближчим часом. Про це Денис Шмигаль написав у Telegram. «Очікуємо від НКРЕКП встановлення граничної межі тарифу на розподіл газу вже найближчим часом. Він має бути не вищий за 1,79 грн/куб», написав Шмигаль. Але все це запрацює тільки в лютому.

З першого січня 2021-го різко подорожчала й електроенергія для населення через скасування пільгового тарифу, бо скасували пільгові 90 коп. за перші 100 кіловат-годин. Протягом січня-березня 2021 року ціна на електроенергію для населення буде фіксованою — 1,68 грн за кіловат-годину. Скасували пільговий тариф і для тих осіб і об’єктів, для яких він раніше діяв незалежно від обсягів споживання. Це — житлові приміщення, обладнані електроопаленням, багатодітні сім’ї, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, населення, яке живе в 30-кілометровій зоні від атомних електростанцій, гуртожитки. Тепер і для них тариф — 1,68 грн. Якщо врахувати, що в середньому українці споживають 165 кВт/год на місяць (за даними НКРЕКП), а перші 100 кіловатів подорожчали майже вдвічі, то для багатьох українців платіжка прийде зі значно більшою сумою як досі. І це ще не кінець. Уряд розглядає можливість з орієнтовно з першого квітня цього року або повністю скасувати контрольований тариф у 1,68 грн, якщо собівартість електроенергії буде до 2,1 грн за кВт/год, або підвищити ціну приблизно до 2 грн.

В Україні найбільшим виробником «вугільної» електроенергії є група ДТЕК Рината Ахметова. Вона постачає електроенергію у третину домогосподарств України. При чому продає її українцям значно дорожче, як закордон. За даними Наших грошей, Україна, наприклад, у лютому 2019-го закуповувала електроенергію у вугільних електростанцій Ахметова майже на 50% дорожче від цін, за яким у Європі Ахметов продавав електроенергію. Значна частина облгазів належить Дмитрові Фірташу. Ці два олігархи фактично контролюють постачання і електроенергії, і газу в країні. Контролюють вони — платимо — ми.

Тіна Влад.