Зміни у КПК: у поліції пояснили, за яких обставин тепер робитимуть розтин тіла померлим

тіло-злочин - накрите рука абстрактноЗміни у Кримінально-процесуальному кодексі від 16 березня 2018 року торкнулись лише правоохоронців, натоміст ь порядок повідомлення про смерть людини для її рідних не змінився.

Як повідомляє ГУ Нацполіції у Терноіпльській області, якщо раніше слідчий сам приймав рішення, чи відправляти тіло на судмедекспертизу, то тепер за його поданням таке рішення прийматиме суддя. Рідним же чи тим, хто знайшов тіло, як і до цього слід, викликати поліцію і медиків для констатації смерті, незалежно від того, чи помер родич вдома у ліжку, чи тіло знайшли за незвичних обставин.

Заступник начальника ГУНП в Тернопільській області Володимир Галевич на зустрічі з журналістами пояснив, що передбачено чіткий перелік випадків, коли при смерті людини тіло направляється в морг для проведення судово-медичної експертизи.

– Коли є ознаки насильницької смерті або підозри на таку смерть, смерть, яка настала раптово або при нез’ясованих обставинах, смерть людини за місцем проживання. Проводиться судово-медична експертиза і тоді, коли особа померлого не встановлена.
У 2017 році до журналу єдиного обліку по Тернопільській області внесено 5288 фактів смертей, з яких 1296 потрапили до Єдиного реєстру досудових розслідувань і як результат – проводилася судово-медична експертиза та більш детальний аналіз тіла. У цьому році з 1241 смерті 25 відсотків, а це 310 випадків, також внесені до ЄРДР.
– Коли помирає людина вдома, то той, хто виявив тіло, повинен повідомити заклад охорони здоров’я або Нацполіцію. На місце виклику виїжджають і поліцейські, і медики та разом оглядають тіло. Якщо ознак насильницької смерті нема, то проводити судово-медичну експертизу не потрібно. В цьому випадку лікарське свідоцтво про смерть видається на підставі висновку працівника поліції, завірене підписом медика. Уже з цим свідоцтвом родичі ідуть до РАЦС і отримують свідоцтво про смерть.
Володимир Галевич підкреслив, що в КПК змін зазнала сама процедура призначення судово-медичних експертиз. Це лише тоді, коли у працівників поліції виникають сумніви щодо природної смерті людини. Лише в цьому випадку факт реєструється в ЄРДР і тіло направляють на СМЕ. Якщо раніше слідчий міг сам ініціювати проведення експертизи, то тепер це не можливо. Із внесенням змін працівник поліції повинен звернутися до слідчого судді з клопотанням про призначення судово-медичної експертизи.