Журналісти дізналися, на скільки подорожчає «комуналка» у Києві: як мінімум у 2 рази

imagesОстаннім часом у Києві ходять наполегливі чутки про підвищення тарифів на воду, газ і тепло. З одного боку – МВФ з їх вимогами підвищити комуналку, з іншого – ремствування комунальників, мовляв, терпіти колосальні збитки. Днями тарифи таки підняли. На 14 копійок зросла вартість споживання холодної води і водовідведення. Але без паніки! Зростання цін торкнулося лише юридичних осіб (фірми, підприємства). Населення платить як зазвичай. Чи надовго? “КП” підрахувала, у скільки населенню обійдеться комуналка, якщо платити так, як того хочуть комунальники.

Холодна вода – на 50 відсотків

– Давати місту якісну воду все важче і важче: ціни на бензин підвищуються, зростає вартість реагентів для очищення води, обладнання старе і не на що його ремонтувати, – говорить радник з інформаційної політики “Київводоканалу” Вікторія Яковлєва. – Ми не можемо підвищувати зарплату своїм співробітникам. У багатьох робота вимагає вищої освіти, а вони отримують нижче двірника!

За словами Вікторії Яковлєвої, ті тарифи, які сплачують мешканці міста, окупають собівартість послуг лише наполовину. Тому тариф має бути мінімум в два рази вище існуючого. Вважаємо: ціна за куб води і водовідведення становить сьогодні 3,18 грн. Слідуючи логіці комунальників, цю цифру треба помножити на два. Отримаємо 6,36 грн. за кубометр води за лічильником. У квартирах, де немає лічильника, сума складатиме 35 грн. на людину.

Опалення і гаряча вода - більш ніж у два рази

У "Київенерго" також твердять: тариф за тепло і гарячу воду недостатній.
- Існуючий тариф збитковий. Він покриває близько 45 відсотків собівартості і виробництва, постачання, - розповіли в прес-службі "Київенерго".

Отже, вважаємо. Тариф на гарячу воду для населення при наявності квартирного або будинкового лічильника становить 14,86 грн. за кубометр. За умови, що це всього 45 відсотків від собівартості, ціна може зрости до 31 грн. Якщо в квартирі немає лічильника, сума становить близько 52 гривень на людину (враховуючи, що є в будинку ванна з душем або ні), а за новими тарифами сума може скласти вже 109 гривень.

Цифри ж на опалення зміняться так: з 237 грн. за гігакалорію до 498 грн. При відсутності квартирного або будинкового лічильника з 2,91 грн. за кв. м до 6,12 грн.

Газ - у два з половиною

Сьогоднішній тариф за газ становить 725,4 грн. за тисячу кубів. Якщо додати сюди підвищення вартості на 40 відсотків у два прийоми (як того вимагає МВФ за надання кредиту) та різницю курсу валют, отримаємо 1700-1800 грн./тис. кубів, вважають експерти з енергетики.

Скільки ж у підсумку вийде на людину?

- У звичайній квартирі, де немає газового нагрівача, на людину припадає 9,8 гривні в місяць, - розповіли в прес-службі "Київгазу". Якщо припустити, що ціна блакитного палива зросте в два з половиною рази, то сума складе 24,5 грн.

Є думка

- Сьогодні тарифи включають всі витрати підприємства, - вважає директор аналітичного центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко. - Тому, чим більше будуть витрачати, тим вище виявиться тариф. Ось і вся математика. Хіба це правильно? Потрібна інша методика підрахунку, де чітко розділене, скільки підприємство витратило коштів на послуги населенню (тепло, вода), а скільки на все інше.