Земельна реформа потенційно дасть економіці 80 млрд $ — експерт

2014-12-07_19-06-22
Віталій Скоцик, голова наглядової ради групи компаній АМАКО

У разі запровадження повноцінного ринку землі можна отримати 80 млрд $ внутрішніх коштів, які працюватимуть на економіку України. При цьому суттєво покращиться рівень життя українців. 

Таку думку висловив економіст Віталій Скоцик під час ефіру на радіо “Голос столиці”.

Ми говоримо про 6,5 млн власників землі і середню оцінку землі за висновками експертів близько 3,5 тис $ за гектар, то ми могли б дати економіці 80 млрд $ внутрішнього походження. Ці кошти можуть працювати на економіку України”, – сказав Віталій Скоцик.

Експерт зазначив, що це допомогло б вирішити одну з головних проблем сучасної економіки України і насамперед агросектору, котрий цього року дав до 17 мдрд валютних надходжень.

Головна проблема зараз — це брак робочого капіталу. Тому наші виробники змушені продавати врожай одразу після збору. Натомість лідери, такі, як США, наприклад, виходять на ринок десь у січні. Вони отримують значно більше. Крім того нам бракує коштів для налагодження переробки тут в Україні і створення більшої доданої вартості. Простою мовою, ми могли б робити більше готової продукції і дорожче її продавати”, – сказав він.

Віталій Скоцик навів також практичний приклад, як земельна реформа могла б вплинути на простого мешканця села.

Держава у нинішній умовах не може забезпечити ані робочих місць, ані підвищення купівельної спроможності громадян. Розглянемо схематичний приклад. Є пенсіонерка, якій 82 роки. Родичів у неї немає. Є земельний пай. Сьогодні до неї приходить орендар і пропонує їй тонну пшениці за рік. Бабця не знає, чи вона проживе цей рік. Є інша ситуація, коли землю можна продавати. До бабці приходить сусід і пропонує купити землю. Бабця отримує дохід у кілька тисяч доларів. Вона не кладе їх під подушку, а витрачає. Це все наповнює внутрішній попит і рухає економіку далі. Підприємець же отримує більше можливостей для розширення бізнесу”, – говорить Віталій Скоцик.

Економіст наголосив, що можна уникнути усіх потенційних загроз, які зараз висловлюються щодо запровадження приватної власності на землю.

Якщо ми правильно вибудуємо обмеження, тоді проблем не буде. У Західній Європі одній родині продають від 300 до 500 га землі. Не більше. Решту можна взяти в оренду. У більшості країн іноземці не можуть придбати землю. Вони або повинні проживати, або вести бізнес, або одружитися з громадянином чи громадянкою. У Польщі повноцінний ринок землі запрацює у 2016 році, коли іноземці з великими обмеженнями зможуть купувати якусь землю. Тобто, якщо запровадимо обмежувальні фактори і завершимо реформу, тоді земля почне працювати. Ніхто її не забере у людей без їхньої вигоди і їхньої волі”, – підсумував Віталій Скоцик.