Заступниця міністра Мінрегіону повідомила, чи забиратимуть у боржників квартири

Уряд планує змінити порядок погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг.

Для цього розробили відповідний законопроєкт. Відтак розповсюдилася інформація про те, що за борги можуть забирати нерухомість.

Законопроєкт під назвою «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг» викликав чималий інтерес в української спільноти й обріс коментарями. Наприклад, є думка про те, що після ухвалення парламентом такого закону, в українців, які заборгували за комуналку, можуть відбирати квартири.

Заступниця міністра Мінрегіону Наталія Хоцянівська зазначила, що тема погашення заборгованості населення за ЖКП виникла давно, але досі не мала моделі вирішення. Сьогодні ж, є можливість розпочати роботу щодо врегулювання цього питання, враховуючи інтереси всіх сторін: держави — споживачів — підприємств.

За її словами, борги створюють нерівні умови для учасників ринку житлово-комунальних послуг і підвищують соціальну напругу в суспільстві. Зокрема між споживачами, які добропорядно і своєчасно оплачують послуги й тими, які нехтують своїм обов’язком щодо оплати.

Згаданим законопроєктом передбачено запровадження обов’язкової реструктуризації заборгованості населення (якщо заборгованість перевищує суму, визначену урядом за кожним видом житлово-комунальних послуг, на перше жовтня 2020 р.) терміном до п’яти років при умові, що загальна сума платежів (поточних і платежів по погашенню реструктуризованої заборгованості) не повинна перевищувати 25 відходів доходів для субсидіантів і 20 відсотків — для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги. На споживачів, які уклали договір про реструктуризацію заборгованості, поширюватиметься діючий порядок нарахування субсидій на оплату житлово-комунальних послуг для оплати поточних платежів.

З’ясувалося, що цим законопроєктом запроваджуються певні тимчасові обмеження для боржників з оплати за житлово-комунальні послуги. Зокрема, за рішенням суду може бути обмежено право виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання.

Якщо людина не укладе договір реструктуризації і не сплатить поточні платежі, заборгованість, що утворилася на перше жовтня 2020 року, стягується за рішенням суду. Заходи, які можуть бути застосовані до боржника, визначаються Законом України «Про виконавче провадження».

За словами Наталії Хоцянівської, нещодавно зареєстрований законопроєкт уже встиг обрости, як вона сказала, міфами. «Зокрема, міфом, що за борги забиратимуть квартиру. Хочу зазначити, що Законом України «Про виконавче провадження» передбачено, що в разі, якщо сума, яка підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (на перше січня 2020 року, а це — 94460 гривень), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється.

Чи обов’язково забиратимуть 50 відсотків заробітної плати, якщо є борги? Як сказала Хоцянівська, за рішенням суду може бути утримано 50 відсотків заробітної плати, але до суду можна і не доходити, а обмежитися договором реструктуризацію. За її словами, малозабезпечені верстви населення не постраждають, адже користуються субсидією. Крім того, законопроєкт передбачає наявність комісій на місцевому рівні, де розбиратимуться з можливостями оплати послуг і погашенням боргів. Окрім цього, якщо споживач впевнений у своїй правоті він може звернутися до суду в будь-який час. Також, як зауважила Хоцянівська, не дійсна інформація, що заборона для боржників виїзду за кордон, користування транспортними засобами та зброєю почне діяти одразу після прийняття закону.