За “заперечення злочинів українських націоналістів” – за ґрати: Сенат Польщі вночі прийняв скандальний закон

ф1За заперечення «злочинів бандерівців» проти поляків закон передбачає штраф або позбавлення волі до 3 років.

У ніч на 1 лютого Сенат Польщі без змін прийняв закон, що його 26 січня прийняв польський Сейм. Прийнятий закон про Інститут національної пам’яті Польщі забороняє пропаганду так званої «бандерівської ідеології» в Польщі. Законопроект також передбачає кримінальне покарання за публічні звинувачення на адресу Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистської Німеччини, військові злочини або злочини проти людяності. Документ забороняє використовувати словосполучення “польський табір смерті” при описі концтаборів, що існували на території окупованої Польщі. Будь-який громадянин країни, а також іноземець, який порушив закон, буде засуджений до виплати штрафу або тюремного ув’язнення строком до трьох років.

Читайте також: Сейм Польщі прийняв закон, що забороняє пропаганду так званої «бандерівської ідеології»

Як повідомляє власкор “Укрінформу“, за прийняття цього законопроекту проголосували 57 сенаторів, в основному правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS), проти – 23 сенатори опозиційних сил, а двоє сенаторів утрималися, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Упродовж дня у Сенаті спочатку у комісіях, а потім на засіданні верхньої палати парламенту велася бурхлива дискусія щодо того, яким буде зміст цього закону.

Депутати опозиції наполягали, що цей законопроект є невдалим і його потрібно змінити, оскільки він запроваджує цензуру в Польщі на ведення дискусій у питанні провини поляків за злочини під час Другої світової війни і погіршує відносини з іншими країнами, зокрема Ізраїлем та США. Водночас, провладні депутати наполягали, що законопроект потрібно прийняти із запропонованими поправками, аби уникнути ситуацій, коли Польщу і польський народ безпідставно звинувачуватимуть у злочинах проти євреїв у роки війни.

МЗС України висловив глибоке занепокоєння фактом прийняття Сеймом цього закону 26 січня. Українська сторона закликала польську до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку українсько-польських відносин.

У МЗС Польщі відповіли, що законодавчий розгляд цього питання ще не завершено. Водночас, у польському міністерстві підкреслили, що положення цього закону не розповсюджуватимуться на наукову і мистецьку діяльність.

Зміни до цього законопроекту також призвели до дипломатичного скандалу між Польщею та Ізраїлем. На переконання Єрусалиму, цей законопроект є поганим, оскільки забороняє критику поляків, які могли бути причетними до вбивств євреїв під час Другої світової війни.

Світове співтовариство піддало його критиці як такий, що “заперечує Голокост і зображає в непривабливому світлі українців”.

Читайте також: Володимир В’ятрович: новий польський закон означає припинення діалогу істориків

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, коментуючи прийняття скандального закону Сеймом, заявляв, що це  може погано позначитись на україно-польських стосунках, а в практичній площині може торкнутися будь-кого з громадян України: люди, які будуть їхати з України до Польщі з червоно-чорними прапорцями, наприклад, учасники АТО, можуть бути заарештовані за пропаганду так званої бандерівщини.