За повідомлення про корупцію буде винагорода – ВР прийняла закон

хабар посадовцюВинагорода у 10% буде виплачуватись тому, хто повідомить про факт корупції на суму понад 9 мільйонів 600 тисяч гривень.

Таку норму містить закон 1010, прийнятий сьогодні Верховною радою України.

При цьому закон обмежує верхню межу виплат винагород 12-тьма з половиною мільйонами гривень.

Як пише 112.ua, прийнятий у другому читанні законопроєкт запроваджує поняття викривач . Це – фізична особа, яка повідомила про можливі факти корупції або пов’язаних із корупцією порушень, – якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

Право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, розмір якого або завдані ним державі збитки у п’ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на початок 2019 року – 9 млн 605 тис. грн).

Розмір винагороди – 10% від розміру корупційного злочину, але не більше 3 тис. мінімалок (у цьому році це 12 млн 519 тис. грн).

Якщо кілька осіб повідомили про один і той самий злочин, винагорода розподіляється між ними. Остаточний розмір винагороди визначає суд із урахуванням персональності і важливості інформації.

Окрім іншого, викривач має право на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача; на конфіденційність; на забезпечення безпеки себе і близьких у разі загрози життю і здоров’ю; на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривача; на звільнення від юрвідповідальності за розголошення інформації. Права та гарантії захисту викривачів поширюються і на їх близьких.

Викривачу та його близьким не мають права відмовити у працевлаштуванні, їх не мають права звільнити або змусити до звільнення, піддати дисциплінарній відповідальності або іншим негативним засобам впливу. Якщо це все ж таки сталося – передбачено компенсації і відповідальність.

Так, якщо викривача відсторонили від виконання обв’язків не з його вини – йому виплачують середню зарплату, а якщо викривача перевели на посаду із нижчим окладом – йому мають компенсувати різницю (але за період не більше року).

Право на винагороду не має людина, яка повідомила про порушення в рамках угоди у кримінальному провадженні або є співучасником порушення, а також якщо особа могла офіційно повідомити про злочин в рамках службових повноважень, а натомість вирішила стати викривачем.

Передбачається, що викривач може повідомити про корупційний злочин уповноваженим безпосередньо на роботі (внутрішні канали), у ЗМІ (зовнішні канали) або анонімно НАЗК чи іншим органам (регулярні канали). Перераховані випадки, коли для повідомлення інформації з обмеженим доступом (крім держтаємниці) можна використати ЗМІ чи громадські об’єднання.

Анонімки перевірятимуть лише якщо повідомлення буде містити інформацію про конкретну особу та факти, які можна перевірити.

В Адмінкодексі передбачили штраф 17-42,5 тис. грн з позбавленням права обіймати певні посади за незаконне розголошення інформації, за якою можна ідентифікувати викривача або його близьких.

У Кримінальний кодекс внесли норму, відповідно до якого незаконне звільнення викривача тягнутиме штраф 34-51 тис. грн або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправні роботи на до 2 років.

Закон набере чинності з 1 січня 2020 року.

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала цей законопроект за основу 13 вересня 283 голосами народних депутатів. Відтоді документ доопрацьовували у профільному комітеті.