Язичницький храм на Тернопільщині є унікальним і єдиним в Україні

фото: Надскельний храм у Монастирку (Тернопільщина)
фото: Надскельний храм у Монастирку (Тернопільщина)

Знаходиться він у селі Монастирок на Борщівщині. Цей унікальний куточок Поділля лежить у глибокій долині між крутими скелястими схилами на лівому березі Серету. Тут на високій скелі височить унікальна пам’ятка – давньослов’янський печерний храм “Язичницька святиня” IX століття.

У цій місцині з давніх-давен вершили свої обряди давні жерці – волхви, тут вони приносили жертви богам. До наших днів збереглася велика кам’яна брила – жертовник. На ньому висічено заглиблення у вигляді хреста. Після дощів вода, яка збирається у цьому заглибленні, набуває бурого кольору, що ніби нагадує кров.

З часу виникнення цього храму, в печерному гроті, який можна оглянути і нині, постійно проживали 1-2 монахи-пустельники. Коли у 1600 році тут збудували монастир, вони переселились у його келії, а печерна святиня ще довго використовувалася як каплиця для молінь. Легенда розповідає, що під час всеношних монахи помітили, як на стіні з’явилися якісь штрихи. Вони обвели їх грудкою вапняку – і, на їхній подив, перед ними постало обличчя Ісуса. Це зображення зберігається тут і донині. Цікаво, що білий фон навколо образа на фотознімках проявляється у вигляді рушника.

Відвідувачі помітили, що середовище, аура скельного храму творять сприятливий мікроклімат і навіть поліпшують самопочуття. З приходом до Монастирка  молодого Ієромонаха отця Феодосія почало приїздити ще більше людей. Своїми щирими молитвами отець Фодюсій допомагає людям зцілюватися духовно і фізично.

А ви знаєте, що ці благодатні місця можуть допомогти знайти свою долю, зміцнити сімейне щастя? А все завдяки “Хресту родинного щастя”, який є неподалік печерного храму. Розповідають, що багато молодих людей, які щиро молилися біля нього, невдовзі знайшли свою долю. Якщо ви чоловік, промовте під хрестом тричі молитву “Отче наш”, якщо жінка – стільки ж “Богородице Діво”, – і нехай вам щастить…

Є в Монастирку й унікальна Хрестовоздвиженська церква – пам’ятка архітектури ХVІІІ ст. Вона збудована на місці дерев’яної, що згоріла. Там зберігається чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, яка дивом вціліла під час тієї пожежі. Помоліться щиро до неї, прикладіть руку і відчуєте, як тепло пронизує ваше тіло. Свій храмовий празник церква відзначає на свято Воздвиження Чесного Хреста. Приїдьте цього дня сюди, адже видовище це досить величне й урочисте. Від церкви до печерного храму пролягає символічна Хресна дорога. Святкова літургія розпочинається урочистим винесенням Животворящого Хреста – однієї з найбільших церковних реліквій…
А наприкінці своєї мандрівки підніміться на високу скелю, помилуйтеся тихим Серетом, мальовничими краєвидами – і вам захочеться ще і ще раз відвідати це блаженне місце із назвою Монастирок.