Ярослав Джоджик: без Асоціації з ЄС Україна повторила б долю Гетьманщини – Руїна та окупація Росією

imagesВчора Верховна Рада України разом з Європейським парламентом ратифікувала Угоду про Асоціацію між Україною та ЄС. Про значення цієї віхової події для історії України ІА «7 Днів-Україна» розповів народний депутат кількох скликань, відомий політик та громадський діяч Ярослав Джоджик.

Україна нарешті виборола свій шлях до Європи, виборола Майданом, Небесною Сотнею, сотнями загиблих та тисячами поранених на війні з Росією. Тому, рішення Верховної Ради України про ратифікацію Угоди про Асоціацію з ЄС можна сміливо ставити в один ряд з Декларацією про державний суверенітет та Актом про Незалежність України. У 1990 році ми вибороли економічну незалежність, у 1991 році – політичну, а у 2014 році – зробили цивілізаційний вибір – повернулися додому в Європу. Впевнений, що назавжди.

Показово, що ратифікація Угоди про Асоціацію відбулося в один день з Підписанням 16 вересня 1658 року Гадяцького договору – Угоди з ініціативи гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною, що передбачала входження останньої до складу Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського» як третього рівноправного члена двосторонньої унії Польщі і Литви.

Гадяцький договір з одного боку, офіційно об’єднав Україну і поставити її на один рівень з державами Європи, дозволив мати власний сейм, суд, адміністрацію, фінанси, армію тощо. З іншого боку, договір передбачав систему колективної безпеки, коли будь-яка агресія проти однієї держави-союзу означала агресію проти всіх країн; уніфікацію правої системи та модель економічного союзу та взаємодопомоги – своєрідну середньовічну угоду про вільну торгівлю. Таким чином, Гадяцький договір був концепцією утворення першої моделі колективної військової та економічної безпеки вільних та незалежних держав Європи.

 

Однак, рішучості простого українського народу та активність московської «5 колони» не дозволило Україні стати частиною нового союзу, який де-факто був прототипом сучасного Європейського союзу. Та й сама польська та частково литовська шляхта не зрозуміла, що опиратися московській навалі можна лише разом, ратифікувавши договір у сильно урізаному вигляді, скасувавши його головні положення.

У нас час, історія могла повторитися. Якби, Путіну силою зброї, економічного шантажу, через тиск на Європу, вдалося зірвати ратифікацію Угоди про Асоціацію з ЄС, Україна мала всі шанси повторити долю козацької України – Руїна та подальша повна окупація Росією. Тому, дуже важливо, що ратифікація Угоди про Асоціацію українським та європейським парламентами відбулося синхронно, коли Угода отримала силу закону як у Європі, так і в Україні.

Також, раціональна державна політика дала змогу уникнути економічних негараздів, які так лякали південно-східні регіони України. 12 вересня цього року Україна та ЄС поголилися тимчасово відкласти введення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС(політична частина угоди буде діяти відразу). ЄС погодився зберегти для України всі торгівельні переваги на своїй території, без мита допустити українського товаровиробника на свою територією. При цьому, сам ЄС добровільно погодився не користуватися на рік своїми привілеями на український території. Це дасть змогу українському товаровиробнику підготуватися до європейських стандартів, вивчити і підлаштуватися під європейського споживачі без загрози втрати внутрішнього покупця.

У свій час Козацька Україна втратила свій європейський шлях, на століття зупинилися на роздоріжжі Європи і азійської Москви, сьогодні ми використали свій другий шанс, який зобов’язані реалізувати на 100 %: стати повноправними членам ЄС, принести в Євросоюз свою культуру та духовність, якісні товари, доповнити сім’ю європейських народів українською самобутністю.