Які «плюси» та «мінуси» бюджету Тернополя на 2015 рік відзначив економіст

КолінецьНещодавно оприлюднений проект бюджету Тернополя на 2015 р. нині його активно обговорюють і фахівці, і звичайні городяни. Ще можна вносити до документу пропозиції та правки.

Спробувала розкрити деякі аспекти кшторичсу голова ТОГО “Фонд соціально-економічних ініціатив”, доцент Тернопільського економічного університету, кандидат економічних наук Леся Колінець.

– Безумовно – це найголовніший документ міста на рік, – пише фахівець на власній сторінці у “Фейсбук”. – Тож ігнорувати його неможливо.

Читайте також. На зарплати і енергоносії освіта та медицина Тернополя мають гроші на весь рік (Відео)

У Лесі Колінець, зокрема, виникає занепокоєння, що в бюджеті не прописані:
– конкретний перелік об’єктів житлового фонду, що підлягатиме капітальному ремонту;
– конкретний перелік вулиць, тротуарів, дворів і міжбудинкових проїздів, що підлягатимуть капітальному ремонту.

– Такі речі необхідно затверджувати рішенням сесії міської ради, а не рішенням виконавчого комітету, як це пропонується зараз, – каже вона. – Щоб не виникало бажання керувати цим процесом в ручному режимі, особливо в передвиборчий період.

Звернула увагу фахівець і на деякі види доходів міського бюджету у 2015.

– Що тут цікавого? Перш за все, з’явився податок на нерухоме майно – 6 400 тис. грн, – продовжує Леся Колінець.

Читайте також. Тернопіль: амбітні плани на 2015 рік — нові тролейбуси, садки, робочі місця (Відео)

Цікаво було б фахівцю також почути обґрунтування: чому кошти від продажу землі запланували тільки в розмірі 3000 тис. грн. І це при тому, що мова йде не лише про продаж «вільних» земель, а й про викуп земельних ділянок під приміщеннями.

Скільки коштів можна було спрямувати в бюджет від продажу земельних ділянок на аукціоні! – наголошує вона. – А насправді десятки гектарів фактично «дарують» так званим комунальним підприємствам, які згодом через інвестиційну угоду передають їх забудовникам. Можливо, ви скажете, ці комунальні підприємства є надзвичайно прибутковими? Ні. На 2015 р. запланували одержати в бюджет міста від них лише 200 тис. грн. – це 16 тис. грн на місяць.

Читайте також. Податок на нерухомість у Тернополі — для тих, у кого помешкання більше 70 кв. м (Відео)

– Левова частка бюджету розвитку йде на управління житлово-комунального господарства, благоустрою  та  екології, – помітила фахівець.

Звісно, не все у кошторисі-2015, на її думку, погано. Так, заплановані й корисні речі для міста. Особливо позитивно Леся Колінець відзначила такі:
– придбання обладнання для Тернопільської міської комунальної лікарні №2 – 895 000 грн;
– реконструкція амбулаторії на просп. С.Бандери, 72 – 664 000 грн;
– реконструкція амбулаторії на вул. Бродівській – 930 000 грн;
– реконструкція набережної Тернопільського ставу – черга-4 – 5 000 000 грн;
– рекультивація Малашівського сміттєзвалища – 1 000 000 грн;
– капітальний ремонт приміщення  НВК№35 (школа-сад) –  1 000 000 грн;
– капітальний ремонт приміщення  Тернопільська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 7 – 740 400 грн;
– капітальний ремонт приміщення комунального закладу “Станція юних техніків” – 950 000 грн.

Читайте також. Безкоштовні обіди у Тернополі — лише для школярів із пільгових категорій (Відео)

До речі, майдан Перемоги, який міська влада розглядає для можливості втілення інвестиційного проекту, Леся Колінець вимагає зберегти, а не забудовувати

– Це – своєрідний символ, який стає ще актуальнішим зараз, у час війни. Його не можна знищувати за жодних обставин. Місце потрібно прибрати, забрати рекламні щити, зробити красивим, – наполягає вона.

Довідково. Ухвалити бюджет-2015 планують на сесії міської ради у вівторок, 27 січня. Громадського обговорення як такого немає (із цим не погодилася Самооборона Майдану Тернопілля, тому вимагала відкритих слухань, але назустріч проханню влада не пішла). Є лише текст із дуже значною кількістю цифр і показників, оприлюднений на сайті. Людині, необізнаній із бюджетним процесом, розібратися у такому вкрай складно.

Софія Левицька