Як переселенцям проголосувати на виборах Президента України: покрокова інструкція тимчасової зміни місця голосування (Відео)

ф9Внутрішньо переміщені особи, чиє місце реєстрації окупований Донбас чи анексований РФ Крим, можуть взяти участь у виборах Президента України, написавши до 25 березня відповідну заяву про зміну місця голосування.

Як повідомляє громадська організація “Група впливу“, для переселенців законодавство України передбачає спрощену процедуру голосування на виборах Президента України лише за одним документом – паспортом громадянина України. Довідку внутрішньо переміщеної особи варто взяти з собою лише про всяк випадок.

Щоб переселенець з окупованого Донбасу чи Криму 31 березня міг проголосувати на виборах Президента України, йому треба обрати найзручнішу і найближчу до свого фактичного місця перебування виборчу дільницю і написати заяву про те, що голосувати він буде саме на цій дільниці. Місце голосування буде змінене тимчасово лише на 31 березня, відтак якщо у президентських виборах буде другий тур голосування 23 квітня, процедуру доведеться повторити.

Тимчасову зміну місця голосування для громадян України регламентує Постанова ЦВК №893 від 13 вересня 2012 року. Норму про те, що виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їхнього голосування, містить Постанова ЦВК №129 від 5 вересня 2018 року. Оскільки постанова нова, то громадські активісти радять разом із паспортом все ж взяти з собою для написання заяви про зміну місця голосування і довідку внутрішньо переміщеної особи.

"Група впливу" опублікувала покрокову інструкцію для цього, зразки документів, а також відео прес-конференції у Києві 24 січня про виборчі права мобільних категорій громадян.

ф1

31 грудня офіційно розпочався прийом заяв про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Цією процедурою можуть скористатися переселенці, які бажають взяти участь у виборах. Насамперед потрібно знайти адресу найближчого органу Державного реєстру виборців за місцем перебування в день виборів або місцем реєстрації як внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Всі адреси опубліковані на сайті drv.gov.ua. Потрібно взяти паспорт і піти написати заяву про зміну місця голосування в обраний вами орган Державного реєстру виборців за місцем перебування. Зробити це можна не пізніше, ніж за 5 днів до виборів, а саме до 25 березня.

Адреси дільниць, щоб обрати найзручнішу для себе, можна подивитись на сайті Реєстру виборців в розділі "Виборчі округи та дільниці" (як правило, виборчі дільниці знаходяться в приміщеннях шкіл, будинків культури тощо).

"Будь ласка, не відкладайте візит до органу ведення Реєстру виборців на останні дні, особливо якщо ви живете в густонаселених містах. Краще спокійно без черг це зробити і бути впевненим, що зможете проголосувати на виборчій дільниці за місцем свого фактичного проживання", - закликають активісти якнайшвидше піти у відділ ведення Реєстру виборців і заповнити там бланк відповідної заяви.

ф2

Вашу заяву у відділі ведення Реєстру виборців мають розглянути відразу і надати вам посвідчення про тимчасову зміну місця голосування, де буде вказана дата виборів (31 березня 2019 року), а також номер та адреса виборчої дільниці, де ви зможете проголосувати, прийшовши з паспортом та посвідченням в день виборів з 8:00 до 20:00.

ф3

От і вся процедура. Все, що вам потрібно зробити далі, то це прийти 31 березня на обрану вами раніше дільницю і проголосувати за обраного вами кандидата в Президенти України.

Якщо буде другий тур 23 квітня, все доведеться повторити.