Як не крути, на боротьбу потрібні гроші

апВ Україні бере розгін коронавірусна інфекція, що вже зачепила сотні людей, а міністри охорони здоров’я, які мали б оперативно приймати рішення, змінюються в уряді наче серветки при нежиті. Місяць просидів у кріслі міністра Ілля Ємець, який прийшов на посаду після Зоряни Скалецької, і знову новий керівник — Максим Степанов.

Може, Ємець і втримався б на посаді, але… або виявився дуже відвертим з народом, або ж цинічним. Він фактично назвав «трупами» покоління 65+ і закликав державу і бізнес витрачати кошти, винайдені й виділені на боротьбу з коронавірусом, лише на «живих». А грошей знадобиться, як уже видно, дуже багато.

Про це ексочільник МОЗ заявив в ефірі одного з телеканалів. Ємець наголосив, що в першу чергу гроші, що виділяють на боротьбу з цією важкою недугою, потрібно витрачати на молодші покоління, а не на «трупи»: «Я закликаю не лише державу, а й бізнес України приєднатися і свідомо зробити так, щоб у нас тести – і експрес, і серологічні – були масово для всіх українців. Ми ж знаємо статистику, скільки в нас людей від 65 років. Хоч це і прикро, але середня тривалість життя для чоловіків, по-моєму, становить 65 років. Тому я скажу відверто, що фінансисти, які нам мають допомагати, починають розраховувати на тих людей, які в нас ще живі. Я не жартую і не лякаю. Я постійно кажу: ви підрахуйте, скільки нам треба виділити фінансів на живих людей, а не на трупи», — сказав тоді ще голова МОЗ. Пізніше він, звичайно, вибачився, але було вже пізно, бо слово, як відомо, не горобець.

Новий міністр МОЗ Максим Степанов запевнив, що буде боротися за життя кожного українця й висловився про необхідність розгортати мобільні госпіталі та аналізувати готовність лікарень до зустрічі з COVID-19. «Я вважаю, що мінімум місяць ми втратили… Краще готуватися до гіршого варіанту, але щоб у нас його не було… У нас немає часу чекати на науково підтверджені клінічні дослідження», — сказав міністр в ефірі одного з телеканалів, назвавши пандемію коронавірусу війною і заявивши, що медики будуть застосовувати всі схеми й алгоритми, які дозволять вилікувати інфікованих.

А щоб задіяти всі способи й методи боротьби, як не крути, потрібно гроші. Кабмін активно шукає їх у бюджеті. Пробували врізати виплати на освіту, культуру, зокрема на українське кіно, зате залишити високі посадові оклади суддям, силовикам… Зрештою запропонували зменшити зарплати високопосадовцям до 10 розмірів мінімальних заробітних плат, що нині впроваджені в країні. На сьогодні це — понад 47 тис. 230 грн на місяць. Якщо врахувати, що велика частина пенсіонерів виживає на менше як дві тисячі гривень, то понад 47 тис. грн не дасть бідувати. З цього приводу в соцмережах багато мемів. Нардеп Олексій Гончаренко згадав одного з членів наглядової ради Укрзалізниці колишнього журналіста Сергія Лєщенка: «Кабмін нарешті запропонував знизити зарплати топ-чиновникам. І так, завдання. Є у нас умовний Сергій. Я б сказав навіть вигаданий! Він працює, припустимо, в наглядовій раді Укрзалізниці. Чи зможе він продовжити робити ремонт у квартирі, не отримуючи 588 тис. грн на місяць?». Це ж як потрібно було зневажати свій народ, щоб розповідати про те, що в Пенсійному фонді немає коштів на пенсії, а тим часом членам наглядових рад — НР державних підприємств платити понад мільйон на рік, а то й на місяць… Наприклад, в реєстрах публічних декларацій є інформація про винагороду одного із членів НР Оксани Волчко, яка в 2019 році сумарно отримала від Укрпошти 1,5 млн грн. А у державного поштового оператора Укрпошти витрати на сімох членів НР перевищували 10 млн грн.

Ще кілька тижнів тому урядовці оголосили про те, що будуть проводити секвестр бюджету — іншими словами скорочення видатків державної казни. Днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що попередню роботу над змінами вже завершено. За його словами, видатки на інфраструктуру і розвиток, культуру й освіту збережені. А кошти із стабілізаційного фонду будуть спрямовані на: додаткові виплати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо задіяні в боротьбі з коронавірусною хворобою; виплати українцям, які через поширення хвороби та протиепідеміологічні заходи втратили роботу; фінансову допомогу вітчизняному бізнесу, а також грошову допомогу пенсіонерам.

Щодо пенсіонерів, то планують, як уже повідомляла ІА «7Днів-Україна», з першого квітня додати по тисячі гривень тим, які мають пенсію до 5 тис. грн на місяць, а також дорослим і дітям з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства, соціальним пенсіонерам. Ця разова виплата, пояснюють в уряді, пов’язана з карантином і погіршенням економічної ситуації в країні. В нашій державі 11,4 млн пенсіонерів. Виплатять по тисячі 9,8 млн з них. Це тим, хто тепер, згідно з даними Пенсійного фонду України, отримує пенсію до 5 тис. грн на місяць. На таку разову виплату владі знадобиться у межах 10 млрд грн. Обіцяють також індексацію пенсій з першого травня. Вона, щоправда, мала бути з першого березня, тобто, пенсіонери вже мали б отримувати збільшені принаймні на рівень інфляції виплати. Але при падінні економіки, що почалося задовго до нашестя коронавірусу в Україну, в державній казні не «зійшовся дебіт із кредитом» — не знайшли коштів.

Тіна Влад.