“Взаємини” Крим + Росія – очима сімейного психотерапевта

жукЗ погляду психотерапевта пропонує оцінити «взаємини» Крим + Росія Наталія Гаєвська – фахівець, знайомий читачам «7 Днів-Україна» за попередніми публікаціями.

Читайте також. Морякам з корвету “Тернопіль”, які не зрадили присязі, хочуть допомогти

Жінка на дуже простих прикладах пояснює, чому російських військових частина кримчан спершу так радісно зустріла. Прозріння цих людей врешті може виявитися запізнілим. Процес притирання для багатьох буде фатальним.

– Коли я спостерігаю за розвитком кримсько-російських подій, то самі собою напрошується кілька аналогій, – каже психолог. – Наприклад, з молодою парою, яка щойно зустрілася і все ще перебуває в ейфорії та хоче якомога швидше одружитися, чи то з поверненням члена сім’ї, який тривалий час був поза межами родини, чи то з усиновленням дитини…

Читайте також. “Ви тут, на Заході, боїтеся, а ми там, на Сході”, – екзарх Донецько-Харківський

Важливо розуміти, нагадує Наталія Гаєвська, що початок відносин завжди наповнений фантазіями, ідеалізацією, пошуком подібності між собою і новим членом сім’ї.

- Це завжди ейфорія, завжди симбіоз, це дуже близькі відносини, де стерті всі відмінності - кожна сторона бачить в іншій лише те, що їх об'єднує. Тож логічним осмисленням зазвичай навіть не пахне. І це допомагає людям, навіть країнам об'єднатися. Адже всі складнощі, які можуть виникнути в майбутньому, витісняються, заперечуються всі можливі проблеми.

Читайте також. На часі: можуть “східняків” у похід взяти або навчити азам картографії

Насправді, цей момент - дуже позитивний, бо не було б шлюбів на землі. Люди просто не закохувалися б одне в одного, якби не було такого психологічного механізму як витіснення відмінностей і ідеалізація об'єкта свого кохання на початковій фазі стосунків.

- Тож, безумовно, зараз для більшості кримчан Росія виглядає як принц на білому коні, який рятує (самі вже придумають від чого) або, навпаки, як добра приймаюча та розуміюча мама, що вирішить багато проблем (які самостійно вирішувати, ой як не хочеться!), - каже пані Гаєвська.

Натомість для росіян Крим - це щось, колись втрачене, слабке і таке, що дуже хочеться захистити.

- Вони взагалі люблять захищати, особливо не запитуючи, чи взагалі це комусь треба, - додає фахівець. - І видається, що один одному вони повинні бути тільки вдячні. Інші емоції, ну просто недоречні. На початковому етапі - завжди так. Але...

Читайте також. Тернополяни говорили про наші кораблі, хабарі і тих, хто їх “любить”

Будь-які стосунки, нагадує психолог, розвиваються за певним сценарієм: усе починається із симбіозу, де присутня ідеалізація, а потім, у якийсь момент настає етап диференціації, коли вже утворилася сильна прихильність, емоції йдуть на другий план і ми готові зустрітися з реальністю і зрозуміти, що обраний нами партнер або прийнятий новий член сім'ї насправді від нас відрізняється.

- Тоді ми бачимо, що у нього - інші звички, що правила в його родині були іншими, - додає Наталія Гаєвська. - Коли спаде ейфорія, доведеться розбиратися з цими відмінностями. Звісно, не потрібно їх боятися, немає двох однакових людей, немає двох однакових країн. Але потрібно бути готовим побачити, зрозуміти, поважати відмінності, які існують, і навчитися їх приймати...

Читайте також. Запрошуємо: біженцям з Криму у Тернополі надають соціальну допомогу

Але так стається – лише в ідеалі. На практиці ж, за словами співрозмовниці, саме на цьому етапі й виникають перші кризи та непорозуміння, розчарування. Адже далеко не кожен готовий позбутися своїх ілюзій та сподівань щодо іншої сторони.

- Неодмінно виникають конфлікти, намагання підлаштувати під себе такого "нерозумного" іншого тощо, - продовжує фахівець. - Як будуть розвиватися кримсько-російські стосунки, покаже час, але вже зараз видно, що другий етап - етап притирання для багатьох буде фатальним…

Довідково. Попередні публікації психолога на сайті «7 Днів-Україна»:

Психолог Наталія Гаєвська – про розкіш просто любити власних дітей

Українці з покоління в покоління передають душевні травми – психолог

У 60-ті в Україні виросло ціле покоління занедбаних дітей, – психолог

Проблеми в Україні створюють “баби з яйцями”, – психолог

Євромайдан треба оцінювати реально і аналізувати системно, тоді не буде зневіри, – психолог

Нині головна рушійна сила в Україні – люди покоління “дядька Федора” із мультика, – психолог

Українці, яким 35-45, переконані, що вони – найгірші у світі батьки, каже психолог