Виставка, присвячена загиблому під Іловайськом добровольцю із США, стартує у Києві

ФОТО: Facebook.com
ФОТО: Facebook.com

Доброволець із США Маркіян Паславський загинув під Іловайськом у 2014 році.

До п’ятої річниці подій в Іловайську 17 серпня у Музеї української діаспори в Києві стартує виставка «Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір», присвячена Маркіяну Паславському – американському військовому та бізнесмену, учаснику АТО, добровольцю батальйону «Донбас».

Детальніше про заходи, заплановані в рамках експозиції в ефірі Українського радіо розповіли ведучій програми Галині Бабій завідувачка інформаційно-виставкового відділу Національного музею Революції гідності Ольга Сало та один з кураторів виставки «Нью-Йорк – Іловайськ: вибір» Назар Розлуцький.

«Все почалося півтора роки тому в нашому музеї, коли ми розробили новий план виставок, який би охопив всю діаспору та висвітлив її як явище. Коли ми обговорювали концепцію, ми дійшли висновку, що нам треба постаті з діаспори, які б символізували не лише художній та мистецький розвиток українців, але й політичний. Було вирішено звернутися до родичів двох осіб – Маркіяна Паславського та Василя Сліпака, які стали українціями в діаспорі, які віддали своє життя за Україну. І вже готуючи експонати до нашої нової експозиції, ми зрозуміли, що постать Маркіяна потрібно представляти окремо», – розповів Назар Розлуцький.

Його доповнює його колега, Ольга Сало: «Дві наші установи йшли до цієї виставки і зрозуміли, що ми проводимо роботу паралельно, після чого було вирішено об’єднатися. Ми дякуємо родині Маркіяна Паславського, завдяки якій ми отримали речі Паславського, які він зібрав на Майдані і повіз їх в США, аби розповідати про те, що відбувалось під час Революції гідності в Україні. Зараз вони в Музеї революціїї гідності і будуть представлені й на виставці, наприклад, оборонна каска, щит і навіть бруківка».

За її словами, Маркіян Паславський – знаковий образ для України: «Він – іноземець за громадянством, який міг жити в Штатах і реалізовувати себе там, але приїхав сюди як доброволець і пішов в батальйон. Скільки в цьому є любові до України і розуміння, що я маю бути там, куди мене кличе серце».

«Окрім виставки, у нас має бути презентація документального фільму про іловайську трагедію, зустріч з військовими та волонтерами, які були активними в той час. Те, що стосується безпосередньо Паславського – в понеділок, 19 серпня, відбудеться панахида на Аскольдовій могилі і ввечері ми запрошуємо всіх в Будинок профспілок, де відбудеться зустріч людей, які знали Маркіяна Паславського, та будуть ділитися спогадами», – зазначила Ольга Сало.

Вона наголошує, що про Іловайськ дуже важливо пам’ятати: «У 2014 році першими, хто вишикувався і зробив стіну оборони, яка зупинила російську військову агресію на тій лінії, якій вдалось, – це були добровольці. Люди, які йшли, не всі були як Паславський, військовими, це були люди, які ніколи, мабуть, не думали, що доведеться брати зброю до рук. І вони, на жаль, першими і полягли».

Виставка «Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір» триватиме до 20 жовтня.