Вишиванка в День Знань. То заборонено чи ні?

 Сучасні школярки зі шлейфом радянських традицій. Фото - із Фейсбук.
Сучасні школярки зі шлейфом радянських традицій. Фото – із Фейсбук.

Ранок Дня Знань, який перенесли на 2 вересня. Діти ідуть у школу. Стою біля вікна, щоб знову, як у попередні роки, помилуватися ними у національному вбранні. А… Ой!.. Що це?.. Нема?.. Не вийшло цього року помилуватися! Щось сталося? Заборонили? «Таки заборонили!», – сама до себе промовляла вголос. Проте, все ще сподіваючись, що хтось таки буде йти у вишиванці, стою біля вікна аж до самої 9-ї години, хоч як було неприємно споглядати «савєтську» форму: «білий верх, чорний низ». Але жодної дитини! Жодного й дорослого!!! Сподівалась… А побачила РАБІВ! «Раби, подножки, грязь Москви!»!.. Наче про вчорашній день сказав Т. Шевченко! І не скорочую цитати, бо тут мацьква не випадково згадана, адже можемо здогадуватись, хто керує нашою владою і чиї накази вона виконує.

Де ваша гідність, людове?!? Де ваш патріотизм торішній?! Чи він у вас – вибірковий, тимчасовий?!. Чи він у вас – тільки за наказом (розпорядженням) зверху?!?

Вчителі! Чому ви вчите дітей? Коритися безглуздим наказам? Як же легко вами керувати! І це – на шостому році війни з раSSєєю!.. Адже, як сказав Бісмарк, «війни програють учителі і священики»! Може, тому ми досі не можемо перемогти нашого одвічного ворога у сучасній війні?

А ви, батьки! Чому так слухняно виконуєте накази-«прохання» вчителів? Чого боїтеся?!? За оцінки ваших чад? То невже вчителі такі мстиві, що ваш непослух до їхнього «прохання» виллється на дітях? Та невже ви не розумієте, які наші діти (і ми!) гарні у вишиванках?! Наче квіточки! Так, вони й без них – квіточки, але у вишиванках – неможливо намилуватись! У наш національний одяг вбираються усі народи, а ми цураємось!..

Вчителі із Кременчука.
Вчителі із Кременчука.

Хтось, може, дорікне: «Це ти тепер така смілива, коли залишила школу!». Зовсім ні! У школі мене до такого ніхто не приволював би (і не приволював!). Бо хто має гідність, того не примусять. І мої колишні колеги знають про це і знають, що саме через це залишила школу: щоб не піддатись і не стати рабом системи.

…Йшли діти у біло-чорному вбранні, дехто – у чорному, сірому, в синьому й темно-вишневому, хто в чому, але не у вишиванках. То який же ще може з’явитись висновок? Отже, заборонили!? Схоже на те! Недарма ж кілька днів тому у Фейсбуці хтось питав про це. Отже, уже пішли чутки. Отже, готувалось, тобто не спонтанно «так вийшло»!

Чорно-білі раби!!! Цілий ранок ідуть чорно-білі раби! Та ще сіренькі, та сині…

Так міркую, вигукую, споглядаючи, розчаровуюсь і обурююсь… Бо це й для нас, неучасників свята, День Знань і сама ранкова хода діток і батьків у вишиванках – у якійсь мірі святково. Мало бути…

ШКОЛЯРІ У ВИШИВАНКАХ 2

І лише перед самою 9-ою годиною, наприкінці цієї Першо- (друго-) вересневої ходи, яка мала бути вся врочисто-вишиванковою, як уже звично з попередніх років, засяяло сонечко на душі: я побачила дівчинку, яка йшла у вишитій блюзці, а згодом мама вела хлопчика, який теж був у вишиванці. Можливо (так пояснюю собі) не чули про наказ? А може, не мають «білого верху, чорного низу»? Проте дуже хотілося сподіватися, що, хоча й мають той совєтський «святковий» одяг, але мають більше: мають ГІДНІСТЬ! І в цю мить із цією надією й вимовилось мені мимохіть, спонтанно, але природно: «Слава Україні!!!». І їм слава, честь і хвала, що вдягнулися як УКРАЇНЦІ!

Дивилась через вікно ще й через півтора – дві години, коли діти поверталися зі школи, в надії, що побачу більше вишиванок. І знову – дзуськи! Одна – на 15 – 20 школярів! А це в середньому – одна на весь клас! Можна собі уявити, ЯК почуватиметься та одна (або й двоє) дитина! Думаю, не піднесено, а навпаки: пригнічено. Нарік вже й вона не зодягне вишиванки. Бо це дитина. І що вона може зробити супроти наказу вчителя або батьків?

А ми – можемо! Можемо (і повинні!) протестувати проти таких розпоряджень! І якщо це – розпорядження міністра освіти (навіть якщо й усне!), то гнати втришия таких міністрів!

ШКОЛЯРКИ Старшокласниці У ВИШИВАНКАХ

Вчорашнє вечірнє обговорення теми у соцмережах підтвердило мої здогади. Судіть самі.

Як написала мені у відповідь на моє запитання одна хмельничанка, «сказали, що «заборонити не можемо», але попросили прийти у біленьких сорочках і блузочках. Сказали, що для вишиванок будуть інші свята. В нас у школі в усіх класах однакова форма». «Хто сказав?», – запитую й тут же відповідаю: «Ну звісно, хто: вчителька».

Отак я й думала! Знаю (сама з тієї сфери), як учителі роблять це зазвичай, якщо вказівка зверху – «негласна»: шепнуть одній, довіреній, мамі дитини, а та вже розповсюдить «ініціативу» поміж батьків, але начебто від свого імени… (Не подумайте, що і я так робила, але начувана…).

Ще один коментар із ФБука: «А наша ЗЕ-команда дала вказівку наполегливо рекомендувати учням українських шкіл не одягати вишиванку на перший звоник. Сумно…». Инший: «У нас є вишиванки. В усіх. Просто мова була про однакове для всього класу». Ага! Так хотілося бути однаковісінькими, що аж самі відмовилися від різноманітних, на всяк колір і фасон, вишиванок!.. Важко повірити в таке!

ШКОЛЯРІ У ВИШИВАНКАХ

«Я думаю, що вказівка директора, якщо чесно… Я обожнюю вишиванки, тим паче коли дівчатка на свято одягають. Купили, щоб дитина була гарненькою на перший дзвоник, а нас попросили не вдягати» (хмельничанка, ФБ)…

«Так і є, – пише мені журналістка із м. Кам’янець-Подільський Віра Шпильова. – Сьогодні одна матуся розмістила у ФБ світлину: дівчатка випускного класу, всі – в однакових (білих) сукнях. Друзі в ФБ почали запитувати: що це означає? Чому?

Торік же були у вишиванках. Чи це така команда була?». – «Ні, ми самі так вирішили. Ми домовилися. Діти й батьки так захотіли». А потім та пані видалила на своїй сторінці всі коментарі щодо цього, залишила лише безбарвні привітання. Думаю, не хоче підвести вчительку й адміністрацію школи. З усієї України дуже багато було про це повідомлень. Зе-влада таки давала рекомендації, не сумніваюсь».

І я не маю сумнівів! Не такі ми дурні, якими нас вважають! Не нинішні! Бо що ж це, по всій Україні усі батьки і вчителі чомусь домовились і самі отак вирішили?!. Отож!

Виявляється, наймолодша донька короля Бельгії, принцеса Елеонора, прийшла у школу одягнута у вишиванку. Королівським дітям, які йдуть після канікул до школи, можна не лише приходити туди в українських вишиванках, але й навіть дозволяти себе фотографувати. А наші вельможі? Як повідомив сайт г-ти «Україна молода», Зеленський із дружиною не дозволили фотографувати свого сина-першокласника… Все пізнається у порівнянні… Та чи пізнається, чи робимо висновки?.. До речі, кажуть, коментар із цим джерелом про бельгійку та працівниця освіти теж видалила!..

Є й в Україні вчителі (і батьки та школярі), які, незважаючи на укази й розпорядження (гласні та не гласні), пишаються, що вони – українці, і не соромляться носити національний одяг. Як, напр., учителі однієї з кременчуцьких шкіл, котрі вчора на День Знань прийшли УСІ у вишиванках (читала в соцмережах)!

Отже, за цією командою чекаємо команди капітулювати помаленьку?!.

…Сьогодні (вчора) перший День Знань, який мені – не святковий! Здається, ще не було такого!

То що, українці? Проковтнемо і цю піґулку?!.

Любов Сердунич, журналістка, блогер.

На першій світлині: “сучасні” школярки  ( взято від журналістки Наталі Ярової), фото без підпису – з вільних джерел..