Вибух на весіллі: родичі не можуть простити нареченим, що ті живі (Фото)

Наречений - Мірваіс Елмі - вийшов з приміщення для чоловіків, аби підписати весільний контракт. Невдовзі у цьому приміщенні пролунав вибух, який забрав життя у 80 його друзів та знайомих
Наречений – Мірваіс Елмі – вийшов з приміщення для чоловіків, аби підписати весільний контракт. Невдовзі у цьому приміщенні пролунав вибух, який забрав життя у 80 його друзів та знайомих

Коли дим розсіявся, зала, де відзначали весілля, була схожа на поле бою. Вибух влаштував смертник з угруповання “Ісламська держава”. Загинули 80 людей, але молодята вціліли відтоді жах весільного дня не залишає їх, як і гнів родичів загиблих, які не можуть пробачити молодятам те, що вони живі. Це стлося в Афганістані.

Свято

У суботу 17 серпня Мірваіса Елмі провели у невеличку кімнату – всередині знаходилися його родичі та друзі, всі – чоловіки. 26-річний Елмі був сповнений надій і молився про те, щоб в його житті у країні, де 40 років не припиняється війна, настав новий етап. Поряд, у просторій залі, сотні гостей очікували завершення весільної церемонії, після якої мало початися застілля. Але свята вони не дочекалися.

Вибух

Наречена, 18-річна Рехана, в іншій кімнаті куштувала весільні блюда разом з сестрою та мати Елмі. Нареченого у цей час покликали підписувати весільний контракт до іншої кімнати. В цей момент будівля здригнулася від гуркоту і церемонія зупинилася. В банкетній залі стався вибух. Бомбу у той частині приміщення, де знаходилися чоловіки, підірвав смертник.

Вибухова хвиля зірвала панелі зі стелі, повибивало шибки. Гуркіт від вибуху люди чули за кілометри від місця трагедії. Коли дим розсіявся, став зрозумілий масштаб трагедії. Від друзів і родичів, яких лише кілька годин тому Елмі вітав з радісною посмішкою, залишилися обвуглені кістки і шматки плоті.

Взуття десятків людей, які загинули внаслідок вибуху
Взуття десятків людей, які загинули внаслідок вибуху

Підрахунок загиблих

Від вибухової хвилі Елмі знепритомнів, його наречена та інші родичі, які вижили, були контужені. Через кілька годин Елмі прокинувся вдома. Незабаром він усвідомив, чим зайняті його друзі й рідні. Вони підраховували загиблих.

"Люди підходили до мене, щоб сказати, що загинула моя двоюрідна сестра, мій друг загинув. Друзі говорили про своїх друзів, які теж загинули. Мій брат втратив сімох друзів, - згадує Мірваїс Елмі. - Моя дружина втратила молодшого брата. Йому відірвало голову, ми змогли поховати тільки безголове тіло". Елмі та його наречена залишилися неушкодженими. Їхню шлюбну церемонію завершив інший священнослужитель через п'ять днів після вибуху, вже без жодних урочистостей.

"Ніби тебе кожного дня вбивають"

Але душевні рани і через місяць свіжі. "Я, батько і брат по черзі охороняємо будинок по ночах. Ми не відчуваємо себе в безпеці, напасти може хто завгодно", - розповідає Елмі. Ті, кого він раніше вважав друзями і добрими сусідами, тепер ставляться до нього нещадно. "Коли ми виходимо на вулицю, нас засуджують і принижують. Неначе тебе кожен день вбивають. Це нестерпно", - говорить Елмі.

Він розповідає, як, коли він прийшов помолитися, хтось із присутніх накинувся на нього: "Ми втратили сина. А як ви з дружиною залишилися живі?" Три дні після вибуху Елмі не міг ні їсти, ні пити. Він досі знаходиться в стані шоку. "Я говорю їм, що ми нічого не могли зробити. Якби я знав, що трапиться цей вибух, я б все скасував", - говорить він. "Ми терплячі, - додає він. - Ті, хто вірить в Бога, зрозуміють, що така доля".

 Багатьох загиблих на місці трагедії навіть не змогли ідентифікувати
Багатьох загиблих на місці трагедії навіть не змогли ідентифікувати

Весілля за домовленістю

Елмі каже, що його дружина майже не виходить з дому: "Коли ми вимикаємо світло, у неї починається панічна атака. Їй стає дуже страшно". Сама Рехана не побажала з нами розмовляти.

Їх засватали родичі - так в цій частині світу організовують більшість шлюбів. Матері Елмі і Рехани - далекі родички, вони виступали в ролі свах. Коли Елмі побачив весільні фотографії, зроблені до вибуху, він захотів їх знищити. "Було так боляче, що я не міг спати всю ніч. Я плакав. Що ще мені було робити?" - каже він. Елмі і його родина - шиїти-хазарейці. Бойовики з сунітських угруповань, зокрема, "Талібан" та "Ісламська держава", часто нападають на шиїтів, які становлять в Афганістані і Пакистані меншість, і яких вони вважають єретиками.

Як просувається розслідування вибуху на його весіллі, Елмі не знає, офіційно йому ще нічого пояснили."Я не розумію, чому ми стали мішенню. Серед гостей на нашому весіллі не було жодного місцевого чиновника, бізнесмена чи політика", - говорить він.

Люди, які загинули внаслідок вибуху, були з різних етнічних груп.

 Багатьох загиблих на місці трагедії навіть не змогли ідентифікувати
Багатьох загиблих на місці трагедії навіть не змогли ідентифікувати

Мірваіс Елмі говорить, що шкодує, що не вмер з іншими загиблими гостями

Компенсація та борг

Родичі деяких загиблих отримали грошову компенсацію від уряду. "До нас додому прийшов депутат парламенту і дав нам пів мільйона афгані (6350 доларів)", - розповідає Елмі.

Йому самому потрібно повертати 14 тисяч доларів, узяті в борг на весілля, і ще заробляти на життя.

Він спробував знову відкрити свою швейну майстерню. Але одна клієнтка забрала своє замовлення, а ще одна дорікнула: "Вибух убив стількох людей, а він живий. Його ательє треба закрити". Елмі не витримав і закрив майстерню. "У мене немає жодних планів, я нічого не хочу", - говорить Елмі. Його дружина Рехана мала закінчити школу, але тепер вона не хоче туди повертатися. Хтось із її класу сказав: "Через тебе сюди у школу може прийти смертник і підірвати всіх нас". Після цих слів вона пішла зі школи.

"У нашому житті немає радості, - каже Елмі. - Я став іншою людиною. Ми з дружиною шкодуємо, що залишилися живі".

Інаятульхак Ясіні, Свамінатан Натараджан

Джерело: BBC