«Вроді й відмовив, а яка шана народу»: Чи стане простіше встановити індивідуальне опалення

117 вересня набув чинності наказ Мінрегіону України, яким затверджено новий порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання. Тож тепер встановити у квартирі індивідуальне опалення стане трохи простіше, ніж це було досі. Але його зможуть встановити, до прикладу, приблизно 10 відсотків тернополян. Та й в інших містах країни цей відсоток не дуже відрізнятиметься.

Відокремити квартиру чи нежитлове приміщення від центрального опалення й гарячого водопостачання можна в міжопалювальний період не пізніше ніж першого жовтня у спосіб, що не перешкоджає постачанню теплової енергії та гарячої води до інших квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, повідомляє Тернопільська міська рада. Треба мати на увазі, що відключення всього будинку проводиться до першого вересня.

Та у згаданій постанові є «але», непереборне для тих, хто живе у будинку, де багато отримувачів субсидій або ж тих, хто здає помешкання в оренду й не прагне економити. Річ у тім, що індивідуальне опалення у квартирах містяни можуть встановити, якщо 50 відсотків квартир в їхньому будинку вже мають таке опалення. Цілий будинок можуть від’єднати за спільним рішенням його мешканців.

Тож рішення уряду непогане, але таке, яке для багатьох, хто давно прагне економити, можна порівняти зі станом прив’язаного голодного пса, перед яким стоїть миска з доброю їжею, але на такій відстані, що її можна лише нюхати. Як свого часу казали в «Кварталі 95»: «Ось вам! Вроді й відмовив, а яка шана народу!» Це я до того, що наче й дозволили встановлювати індивідуальне опалення, але дуже мало хто зможе скористатися таким правом. Ще два роки тому, коли було ухвалено Закон «Про житлово-комунальні послуги», що  дозволив власникам житла у багатоквартирних будинках лише за окремих умов від’єднатись від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (але не було порядку підключення), за підрахунками експертів, скористатися ним змогли б не більше 10%  українців.

У результаті й тепер держава втрачатиме двічі. Тому, що надалі виділятиме бюджетні кошти на субсидії для тих, хто не хоче чи не може встановити індивідуальне опалення, а мешканці квартир, які могли б економити газ, бо в трубах у їхніх квартирах взимку тече кип’яток, а тому доводиться відчиняти кватирки, щоб провітрити помешкання, не мають і нині можливості економити. Виходить, що їхні права як свідомих громадян порушені, бо зберігаються права тих понад 50 відсотків мешканців квартир, які не підключили індивідуальне опалення. Може, розумніше було б дозволити всім встановлювати індивідуальне опалення, а тим, хто цього не може зробити з фінансових причин, видавати довготермінові кредити під низькі відсотки? Адже вони все одно платитимуть більше, бо платня за гарячу воду, тепло розподіляється між усіма жителями будинку за мінусом тих, які мають індивідуальне опалення. Але поки маємо те, що маємо.

Отже, як тепер працює система дозволу.

На рівні органів місцевого самоврядування створюється спеціальна комісія, котра регулюватиме всю процедуру від’єднання. Тепломережі мають сформувати список багатоквартирних будинків, у яких 50 відсотків помешкань уже мають індивідуальне опалення.

Власник квартири повинен написати в довільній формі заяву, де вказати причину встановлення такого опалення. Комісія в міськраді, котра повинна збиратись не рідше одного разу на місяць, розглядає цю заяву. За рішенням комісії ухвалюється висновок, надати людині дозвіл чи ні. В комісію входитимуть представники газової служби, електромереж, тепло- та водопостачання, які розглядатимуть кожен окремий випадок. Орієнтовний термін розгляду звернення становитиме 10 днів.

Після отримання схвального рішення людина може обрати, яким чином провести процедуру самого від’єднання: скористатись послугами приватних компаній (для цього потрібно попередити місцеві тепломережі завчасно — за 15 днів до початку робіт) або звернутись у саме комунальне підприємство тепломереж. Із дня від’єднання вносяться зміни в діючий чи складається новий договір на постачання послуг. Для проведення цієї процедури визначений термін — до першого жовтня кожного року.

Перше жовтня вже через кілька днів, тож більшість українців, очевидно, не встигне «пройти» всієї процедури оформлення і встановлення індивідуального опалення. Зате в того, хто вирішить це зробити й матиме таку можливість, виходячи з умов, зазначених у порядку встановлення індивідуального опалення, буде достатньо часу, аби підготувати всю необхідну документацію й отримати дозвіл. Роботи тоді проводитимуть із дня закінчення опалювального сезону.

Тіна Влад.