Волонтери розповіли, хто засмічує Карпати і як боротися з цією проблемою

фото: Суспільне

Про це Суспільному Карпати розповіла волонтерка, ініціаторка екопроєкту “Верховина сортує сміття” Яніна Лучейко. За її словами, Карпати засмічують не лише туристи. але й місцеві жителі.

Проблема забруднення карпатських лісів у тому, що сміття нема куди викидати, каже Лучейко.

У Верховинському районі лише селище Верховина має контейнери для сміття. У селах контейнерів немає. Є такі домовленості, що люди повинні тримати відходи біля хати, і потім раз на пів року в село приїжджає машина і забирає сміття. Відповідно сміття опиняється там, де ми його бачимо – накопичується навколо в горах. І коли власники садиб, туристичних закладів залишаються сам на сам зі сміттям після туристів, тоді виникає велика проблема.

Волонтерка каже, що ще два роки тому у самій Верховині теж не було куди подіти сміття. Невеликі контейнери стояли тільки в громадських місцях, наприклад, біля школи. Тому у Верховині було багато стихійних сміттєзвалищ, бо люди не мали куди подіти відходи.

ВЯніна Лучейко каже: не можна бути байдужими до того, що ліси засмічені, тому разом з іншими волонтерами організовує акції з прибирання.

Однак, на думку волонтерів, прибиранням лісів повинна займатися місцева влада щодня. Для цього потрібно поставити контейнери або організувати збір по вулицях. На це завжди можна знайти гроші, бо є обласні екологічні фонди, які чекають запитів від сільських рад”.

За словами екоактивістки, щоб вирішити проблему зі сміттям у Карпатах, потрібно зробити три кроки.

Перший – створити людям умови, щоб було куди віднести і цивілізовано викинути сміття. Другий – у дошкільній та шкільній освіті ввести програму, яка буде навчати дітей, як сміття впливає на наше здоров’я. І третій – всеукраїнська інформаційна кампанія.

“Якби з такою ж інтенсивністю і вмотивованістю, як з’являється у нас політична реклама, була б соціальна реклама про сміття, я впевнена, що за декілька років українці самі б змінили ситуацію”, – переконана Лучейко.