Володимир В’ятрович про перемовини з поляками: З польського боку щоразу після попередніх домовленостей виникають ініціативи, що творять нові проблеми

1Результати переговорів між віце-прем’єрами Польщі Пйотром Глінським і України Павлом Розенком покликані залагодити складні питання в польсько-українських взаєминах, а насамперед у сфері історичної пам’яті, викликали неоднозначні реакції як з польського, так і з українського боку. Про результат перемовин повідомило Польське радіо.

Так польський президент Анджей Дуда заявив: «Не приховуватиму, що з великим жалем і розчаруванням я сприйняв цю інформацію з Варшави, оскільки це була тема, що становила важливий елемент моїх переговорів з президентом Порошенком декілька місяців тому під час візиту до Харкова. Після цього ми також мали телефонну розмову і я сподівався, що цю проблему вдасться подолати», – сказав він.

Як зазначив голова президентського кабінету Кшиштоф Щерський, відсутність рішення української сторони щодо «фундаментального питання» про скасування заборони на проведення польськими дослідниками ексгумацій на території України означає «серйозний реґрес довіри і не виконує мандату на проведення переговорів, наданого президентами». А це, за твердженням Канцелярії президента, «суттєво ускладнює» взаємні відносини.

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко після переговорів з польським колегою заявив про стриманий оптимізм щодо врегулювання складних історичних питань та нещодавно прийнятого в Польщі закону про Інститут національної пам’яті. Про це він розповів журналістам на брифінгу по завершення переговорів з віце-прем’єр-міністром, міністром культури і національної спадщини Республіки Польща Пьотром Глінським,

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович так прокоментував заяву Кшиштофа Щерського на своїй сторінці в соціальній мережі: «Адміністрація президента Польщі розчарована результатами зустрічі віце-прем‘єрів України та Польщі, через відсутність поступу у важливому для польської сторони питанні. Проте саме з польського боку кожного разу після досягнення попередніх домовленостей виникають ініціативи, що творять нові проблеми. Саме підписання президентом Дудою змін до закону про ІПН цілковито змінило обставини перемовин, про які домовлялися ще в грудні.»

Коментуючи це питання у ході брифінгу в рамках Мюнхенської конференції з безпеки, український президент Петро Порошенко заявив: «Я залишаюся оптимістом і впевнений, що компроміс буде знайдено найближчим часом», підкресливши, що його позиція щодо польського оновленого закону про Інститут національної пам’яті залишилася незмінною. В суботу у Мюнхені Петро Порошенко вперше зустрівся з Матеушем Моравєцьким. Свої переговори з польським прем’єром президент України назвав конструктивними, зазначаючи, що мова йшла, зокрема, і про згаданий закон.