Воєнний стан: що це означає для України і українців (Відео)

Колаж - РБК-Україна, інфографіка - 24 Канал
Колаж – РБК-Україна, інфографіка – 24 Канал

Запровадження воєнного стану не означає, що Україна оголошує війну Росії.

Запровадження воєнного стану в країні означає переведення її економіки на військові рейки та часткове обмеження прав і свобод громадян.

Правовою підставою введення воєнного стану є Конституція України, закон України “Про правовий режим воєнного стану”, а також Указ Президента України. Щоб рішення РНБО вступило в силу, його має підтримати Верховна рада. Закон “Про правовий режим воєнного стану” передбачає низку змін прав і свобод громадян, однак не обов’язково всі вони можуть бути запроваджені – вичерпний перелік прав і свобод громадян, які впродовж терміну дії воєнного стану обмежуються, а також термін цього обмеження, має містити Указ Президента.

Читайте також: Росія відкрито атакувала Україну: повна версія засідання РНБО, на якому вирішили запровадити воєнний стан в Україні (Відео)

Однак, як запевнив Президент України, під час 30-денного режиму воєнного стану в 10-ти областях України обмежувати право громадян України на вільні зібрання чи протести, а також інші громадянські права він не буде. Це можливо, якщо тільки російська армія вторгнеться на територію України.

Читайте також: Порошенко у ВР пояснив, чому Україні потрібен воєнний стан: «Я не буду втрачати жодної секунди» (Відео)

ф1

Запровадження воєнного стану означає більше прав для української армії та зобов’язання цивільних підкорятись наказам військових, якщо цього потребуватиме ситуація.

ф2

Однак на Донбасі, де триває ООС, воєнний стан, фактично, діє уже тривалий час, та в цивільних ніхто не відбирав житло чи транспорт на потреби армії, не запроваджував комендантську годину і цензуру ЗМІ. Найвірогідніше, не буде цього і в час офіційної дії воєнного стану на території 10-ти областей України.

Читайте також: Загроза повномасштабної війни з Росією: Порошенко пояснив причини і наслідки введення воєнного стану в Україні (Відео)

Відтак мешканці цих 10-ти областей за місяць навряд чи відчують якісь особливості в свому повсякденному житті: скуповувати сірники і сіль, як і панікувати, забираючи гроші з депозитів, їм точно не треба.

В НБУ заявили, що на роботу банків України воєнний стан ніяк не вплине.

Західні партнери України також підтвердили, що воєнний стан на наданні Україні фінансової допомоги не відіб’ється.

В Уряді України кажуть, що пенсії та соціальні виплати будуть виплачувати, як і до цього.

Читайте також: Закон про воєнний стан в Україні набув чинності — його опублікував спецвипуск газети ВР

Більше – у сюжеті ТСН.