Вогонь підбирався до промислового спиртосховища – на Тернопіллі вирують рукотворні пожежі (Фото)

Мешканці Тернопільщини попри застереження і заборони не перестають спалювати суху траву. Викликана цим статистика пожеж і можливих збитків вражає.

Так, за даними управління ДСНСУ в Тернопільській області, лише за період з 18 до 20 березня через спалювання сухої трави в області довелось гасити 12 великих пожеж.

Кілька з них могли спричинити збітки на мільйони гривень.

Так, 18 березня рятувальникам неймовірними зусиллями вдалось не допустити розповісюдження пожежі на авторинок, а також на автозаправку з пальним у Тернополі на вулиці Микулинецькій.

Читайте також:Вогонь підбирався до авторинку — під Тернополем гасили масштабну пожежу (Відео)

Того ж дня спалахнути через підпал трави, що розгорівся, могло спитросховище.

"Поблизу ПрАТ «Галіція Дистилері», черговим караулом 9-ї державної пожежно-рятувальної частини Управління ліквідовано пожежу сухої трави та чагарників на площі 0,7 га. та врятовано від вогню спиртосховище об’ємом 7,300 м.куб і електропідстанцію", - повідомили рятувальники.

Ще одну пожежу сухої трави на площі 1 га того ж 18 березня вже місцеві мешканці самі ліквідували в с. Шибалин Бережанського району.

ф1Статистика пожеж наступних двох днів приблизно така ж, кажуть тернопільські рятувальники.

Вони пояснили, як це шкодить довкіллю і людям, а аткож нагадали, що це ще й порушення закону, яка тягне за собою покарання.

Невинне, на перший погляд, спалювання може призвести до трагічних наслідків. Вогонь, який швидко розповсюджується в суху погоду може перекидатись на зелені насадження та прийняти загрозливих розмірів, переходячи в лісові пожежі та торф’яні, у тих районах, де є поклади торфу. Якщо горить суха рослинність на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза: дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для промисловості, цілих населених пунктів, регіонів. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку по погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття (особливо пластмасові та поліетиленові вироби), що суттєво посилює забруднення атмосфери. Саме вони, як правило, стають причиною подразнення в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, що особливо небезпечні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти. До вогнища нерідко потрапляють фанера та дерев’яні речі покриті масляною фарбою, що містять свинець.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави завдає шкоду природі. В сухому листі й траві згорають ряд зимуючих корисних комах, на приклад, сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя й траву восени люди створюють умови для розвитку попелиць навесні.

Спалювання листя й трави призводить до руйнації верхнього ґрунтово-рослинного покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. При згорянні ж утворюється зола (у кращому випадку). Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту.

На природних луках, відкритих ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. У лісогосподарських регіонах – це повне знищення лісу, яке супроводжується значними матеріальними втратами.

Спалюючи рослинні залишки, більшість громадян не усвідомлюють, що чинять протизаконно. За випалювання сухої рослинності Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність:

Стаття 77-1. Самовільне випалювання рослинності або її залишків.

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки.

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах, парках,скверах, прибудинкових територіях – тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

"Громадяни, дотримуйтесь правил пожежної безпеки, відмовтесь від спалювання сміття й рослинних залишків! Якщо ви бачите, як інші палять листя, траву чи очерет – зупиніть їх. Кожен із нас має законне право боротися із підпалами, відстоюючи своє конституційне право на довкілля, безпечне для життя і здоров’я!", - закликали рятувальники мешканців Тернопільщини.