Віктор Забігайло: якщо не зменшити податки, не буде не те що кому працювати, а й кому купувати

image002В Україні не так багато молодих підприємців, які б попри свою завантаженість на виробництві витрачали енергію, сили на позитивні перетворення в державі. Це можуть робити тільки ті люди, які по-справжньому розуміють: без ініціативних підприємців у нас ніколи не підніметься середній клас — основа будь-якої розвинутої країни, а міцної держави немає без успішного малого й середнього бізнесу.

Саме таких активних виробничників гуртує навколо себе партія «Основа». Віктор Забігайло як людина, яка має підприємницький досвід, переконаний, що план дій, який запропонував у доктрині «Україна-2030» лідер партії «Основа» Сергій Тарута, покроково витягне країну з економічної прірви, дозволить запрацювати наповну підприємницьким структурам. А це — нові робочі місця, податки до бюджетів усіх рівнів, соціальні проекти.

Віктор — не в теорії, а на практиці знає, що заважає українському підприємництву активніше розвиватися. Про це його й запитую.

— Є чимало перепон на шляху розвитку малого й середнього бізнесу, — каже Віктор Борисович. — Це і високі ставки за кредитами, і великі тарифи на електроенергію й газ, податки, які важко сплачувати через те, що немає такого обігу товарів, який би дозволяв виробникові заробляти — люди не мають коштів, щоб активно купувати.

— Про це вже не раз наголошували не лише підприємці, а й серйозні аналітики, економісти.

— Через «викачування» обігових коштів ми не маємо можливості не те, що розвивати виробництво, а й виплачувати пристойну зарплатню людям. Тепер, коли відкрилися кордони, українці мають широкі можливості заробляти на заході. Дуже багато, до прикладу, жителів нашої області їдуть до Польщі. Ця країна також постраждала від відтоку робочих рук, адже поляки виїжджають у більш заможні держави, щоб там заробляти. Тож ми поставлені в дуже непрості умови. З одного боку немає значних доходів, а платити, зокрема податки потрібно. З іншого — необхідно підвищувати зарплатню людям, бо завтра не буде кому стати за станок. До нас уже тепер підходять жінки, які працюють на виробництві, з вимогою підвищити заробітну плату. Кажуть: «Не працюватиму за сім тисяч гривень, якнайменше погоджусь на десять тисяч на місяць. Якщо не платитимете, — їду в Польщу, там зароблю більше». При чому людина хоче отримати ці гроші на руки. Тобто, нам потрібно доплюсувати до них податки й збори.

— Так і доводиться підприємцеві хочеш – не хочеш іти в «тінь»?

— Підприємець дуже часто не може сплатити всі податки й заплатити працівникам гідну зарплатню. Тому значна частина бізнесу в нашій державі ховається в тінь. Тільки за офіційними даними Мінекономрозвитку загальний рівень тіньової економіки становить 33 відсотки від внутрішнього валового продукту. Фактично — більше. За різними підрахунками в тіні ховається понад 50 відсотків. Це — половина з того, що країна тепер отримує. В розвинутих державах цей показник не перевищує 15 відсотків. Уявіть, наскільки ми могли б ефективніше розвиватися, якби весь бізнес вийшов на світло.

— Що для цього потрібно зробити?

— В доктрині «Україна-2030», розробленій лідером партії «Основа» Сергієм Тарутою разом з науковцями п’яти провідних вишів України, є чіткі напрацювання з цього приводу. Для того, щоб роботодавцю було вигідно наймати працівників офіційно, щоб українці мали високі заробітки й соціальний захист, країна потребує низки податкових змін. Щонайперше, необхідно послабити податкове навантаження на бізнес, насамперед малий і середній. Це потрібно зробити, істотно зменшивши кількість обов’язкових платежів і запровадити податкові пільги.

Обов’язково потрібно звернути увагу на механізм повернення податку на додану вартість (ПДВ). Адже, якщо підприємству не повертають ПДВ, фактично його прирікають на занепад. Тут має працювати система електронного адміністрування ПДВ. Для виробника дуже високим є єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Тепер ми платимо 22 відсотки. Щоб послабити податкове навантаження на фонд оплати праці, такий внесок має становити не більше 15 відсотків.

— Не так давно зменшували податки, але бізнес так і не відреагував…

— Окрім того, що зменшити оподаткування, потрібно запровадити кримінальну відповідальність за використання тіньових податкових схем і найм працівників без укладання трудових угод. У законодавстві вже прописані штрафні санкції за неоформлених на робочих місцях працівників. Але реально вони не працюють. Думається, тепер, як і давніше, держава пішла на своєрідну мовчазну угоду з підприємцями: поки не застосовує жорстких заходів щодо нелегалів, а підприємці якось за рахунок цього виживають. Але, якщо не буде фіскальних послаблень для виробників, така угода призведе до краху малого й середнього підприємництва в нашій державі. Адже замкнеться коло: підприємець мало платитиме в бюджети й Пенсійний фонд, люди не матимуть достойних зарплат і пенсій і не купуватимуть його продукцію. В результаті — не буде не те, що кому працювати, а й кому купувати.

— Нерідко бізнес приховує свої доходи, бо в різний час отримав їх, можливо, з порушенням закону. Як тут можна вирішити питання?

— Напевно, кожен з нас розуміє, що ніякими репресивними методами примусити бізнес показати такі свої доходи не можна. Нам не потрібно придумувати колесо: є приклад країн, які легалізували діяльність бізнес-структур та їхні реальні доходи, запровадивши разову податкову амністію — так звану нульову декларацію. Це — як декларування доходів держслужбовців: в першій декларації записав усе, що маєш, і ніхто не допитується, де взяв. Принаймні поки що.

— Великим підприємствам не так важко впоратись із великими податками, як малим, тим паче початківцям. Тепер українці не дуже поспішають братися за бізнес, знаючи, що чекає… Що для тих, хто тільки починає свою справу, можна зробити?

— Зменшення податкового навантаження дало б можливість таким виробникам більше коштів спрямовувати на розвиток виробництва, модернізацію обладнання. Чи не головне, що потрібно малому й середньому бізнесу, — податкові канікули. Час, за який можна було б за зароблені гроші придбати сучасне обладнання, чи облаштувати цехи, приміщення, де працюють люди, вкласти кошти в рекламу й таке інше. Така практика є в країнах Європи — вони добре розуміють, для чого застосовують такі послаблення для тих підприємців, які починають справу: дають їм можливість набрати фінансового «жиру», а тоді вже й вимагають податки. І це дуже правильний підхід.

— Зважаючи на те, що Сергій Тарута — виробничник, який не з чуток знає, як працює бізнес і як він мав би в нас працювати, віриться, що його доктрина, реалізована на практиці, підніме економіку країни.

— Без жодного сумніву. Заходи, які пропонує партія «Основа», оживлять підприємницьке середовище — пожвавиться виробництво. Зниження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з 18 до 10 відсотків і єдиного соціального внеску із 22 до 15 відсотків дозволить кожному працюючому отримувати на руки додатково від декількох сотень до кількох тисяч гривень. Якщо податок на прибуток буде замінено на податок на виведений капітал, ПДВ знижено до 6%, роботодавцю стане вигідно платити офіційні зарплати. Запрацює економіка — українці повернуться із закордонних заробітків, щоб працювати вдома на свою родину й державу.

image002