Відома лікар психотерапевт Марія Хомів розповіла про розділові знаки у коханні, гармонійний танок відносин та пори року любові

65911193_344479959783749_4328342718058070016_n

Сьогодні у нас розмова із  Марією Хомів – лікарем психотерапевтом, автором брошури про сімейні стосунки, автором ряду проектів: для вагітних, підлітків, жінок, тренером, лектором, головою ГО «Центр щасливого Батьківства та Материнства», волонтером консультаційного центру «Колиска життя». Марія Хомів відома своїми цікавими та романтичними тренінгами про стосунки, які читає час від часу з чоловіком.

Усім знайома фраза: «Чоловіки з Марсу, Жінки з Венери» – це все описав у своїй книзі Джон Грей. Чи погоджуєтеся з ним? Чи такі ми вже різні?

Так. Ми різні, але ми разом. Ми різні, але у нас багато спільного. Ми різні, і це – чудово. Я впевнена, що ви танцювали в парі. Стосунки чоловіка та жінки – як парний танець, але навіть такі  танці бувають різні. Ми шукаємо єдність, незважаючи на те, що різні. Розуміння відмінностей між чоловіком та жінкою дозволяють підібрати унікальний гармонійних рух. Ви можете або створити танець разом, або, ігноруючи потреби один одного, зруйнувати зусилля нанівець.

-Поговоримо про долю жінки у відносинах. Часто жінки жертвують собою, своєю кар’єрою, інтересами, захопленнями заради відносин, потім – заради сім’ї та дітей. Чи варто це робити?

На мою думку, не варто. В усьому треба мати баланс, міру, усвідомлення. Відома Ліна Костенко писала, що у  своєму житті треба залишати місце і для свого життя. Ніби така проста істина, та можна вік прожити і не знати.

Щоб бути у стосунках, потрібно бути зрілими, розуміти, приймати наші відмінності, залишити боротьбу за владу, за те, хто головніший, і просто прийняти своє щастя. Воно, як і життя, дається задарма, просто так. І ніяк інакше.

А справжня, зріла, доросла і гармонійна любов – це без умов. Це стосунки чесні і щирі. Це прийняття людини цілком і повністю.  Це не насилля, а вибір та допомога один одному.

-У парах часто виникають конфлікти. Радите промовчати, покричати чи дипломатично обговорити наболіле.

Раджу обговорювати. Іншій людині не дано вгадати, як ви себе почуваєте і про що саме думаєте.

Коли я навчалась методі позитивної психотерапії,  то мені сподобалось таке пояснення: «Здібність мати хороші стосунки-це не не мати конфліктів, а знати, як можна конструктивно їх вирішити». Особливість комунікативного процесу найкраще відбувається  за принципом балансу між «Знати» та «Любити». Здатність «Знати» проявляється у спілкуванні через потребу розуміння себе та іншого, результатом чого стає пізнання навколишньої дійсності. Прояв базової здатності любити виражається через можливість прояву терпимості відносно іншого, приділенню йому часу і «прийняття».

Близькі стосунки, як живі істоти – народжуються, ростуть, розвиваються, нерідко проходячи періоди кризових змін, можуть хворіти, одужувати. Поясненням, чому люди, проживши разом рік, п’ять (десять, тридцять) років, можуть вважати свій шлюб неблагополучним, немає числа. Зазвичай «причиною» виявляється інший, причому в «чорний список» потрапляють приблизно ті ж якості партнера, які в кращу пору відносин здавалися особливо привабливими.  Буває, люди мають у своєму розпорядженні причину в собі. Або справа в тому, що: «сталася криза середнього віку, виросли діти»….

Можна загубитися в нагромадженні деталей і окремих випадків, а тим часом мова йде про любов двох.

Сью Джонсон, авторка книги «Обійми мене міцніше», розповідаючи про безпечні відносини прихильності, каже, що найважливішою складовою здорового шлюбу є емоційна чуйність.

Це коли між вами досить довіри, навіть якщо ви не погоджуєтеся один з одним або сваритесь, ви, тим не менш, досить довіряєте один одному, щоб повернутися один до одного і наблизитися один до одного в ті моменти, коли це по-справжньому важливо.

Звучить парадоксально – адже коли нам страшно, хочеться втекти, сховатися, завмерти. Або почати захищатися. І те, і інше може допомогти, якщо ми подорожуємо по джунглях, а за найближчим кущем ховається дика тварина. Ні те, ні інше не допоможе нам відновити контакт з близькою людиною.

Ризик пов’язаний, в першу чергу, зі знайомством з власною вразливістю. Потрібна чимала сміливість для того, щоб заглянути вглиб себе, побачити власні «непарадні входи», визнати їх своїми, а не чимось далеким і начебто «наведеним” ззовні. Показати їх близькій людині.

Емпатія – це відчувати «разом з» людиною. Це велика сила.