Відкриті списки стають реальністю – ВР прийняла Виборчий кодекс (Відео)

ВР-прапор над куполомНаступні чергові вибори народних депутатів України у жовтні 2024 року мають відбуватися уже за відкритими списками – Виборчий кодекс України, який їх запроваджує, вступає в дію з грудня 2023-го року.

Сьогодні Верховна рада України прийняла Виборчий кодекс України.

Голосування було складним і тривалим – постійно не вистачало кількох голосів “за”.

Голова Верховної ради вдавався і до вмовлянь, і до погроз, і до закликів до совісті нардепів.

Врешті після години невдалих спроб знайшлося таки 230 голосів “за”, які і дозволили прийняти Виборчий кодекс України.

Як це відбувалось – у відео 5 каналу.

Виборчий кодекс встановлює прохідний бар’єр на рівні 5%.

Як повідомляє 112 Україна, документ передбачає, що партії на з’їзді, у якому взяли участь від 200 осіб, затверджують загальнодержавний список партії, який, у свою чергу, ділиться на регіональні списки, у кожному з яких має бути принаймні 5 прізвищ.

Такий список пропонується виборцям як варіант “за замовчуванням”, а вони своїми голосами можуть “посунути” кандидата догори переліку.

Бюлетень буде містити два трафарети для запису цифр у форматі “015”. У першому рядку номер партії треба буде вписати обов’язково, у другому – номер кандидата факультативно. Передбачається, що затверджений список партій та списки кандидатів будуть у кожній кабінці для голосування.

Після голосування дільничі комісії будуть підраховувати кількість голосів за кожну партію, а в межах цього числа – кількість голосів за кандидатів та без цифри навпроти кандидата (варіант, у якому виборець погоджується із затвердженим списком партії).

Хто отримає мандати – визначатиме Центральна виборча комісія. Спочатку порахують “ціну мандату”, потім – який відсоток мандатів отримує кожна політсила. За формулою вираховуватимуть, як змінився список політичних партій (щоб кандидат посунувся догори списку, потрібна значна підтримка виборців).

Представляючи законопроект, очільник робочої групи, нардеп від БПП Олександр Черненко зауважив, що у результаті консультацій вирішили підтримати поправку, яка “резервує” 10 мандатів політсили у загальнодержавному списку.

“Мандати розподіляються в регіонах згідно з набраних кандидатами голосів, але багато фракцій подали поправки і так наполягали, щоб була така закріплена так звана “незгораєма” кількість мандатів, які кандидати беруть, якщо вони навіть в регіональних списках не взяли, не набрали підтримки. Тобто, ми пішли назустріч цим побажанням і врахували поправку депутата Власенка, який закріплює таких 10 незгораємих мандатів”, – пояснив народний депутат.

За його словами, фінальна редакція документу дозволить змінювати місце голосування онлайн, проте для цього буде потрібен цифровий підпис.

Момент голосування за Виборчий кодекс – у відео 112 Україна.