Відкрили найдорожчий ринок — ринок землі

ya-15883Уночі з понеділка на вівторок 31 березня Верховна Рада проголосувала за закон, який важко обговорювали, в який вносили тисячі правок, — закон про ринок землі.

Результати цього рішення ми оцінюватимемо згодом, коли ринок запрацює на повну силу, а нині можемо лише констатувати: сільськогосподарська земля стала повноцінним товаром. Але тут не все так просто — поки не вся земля.

Трохи про те, чому так терміново потрібне було позитивне рішення щодо цього питання. Влада «пробила дірки» в усіх бюджетах, а гроші конче необхідні. Додався коронавірус, витрати на боротьбу з яким величезні. Врятувати може, зокрема МВФ, який дає кошти під найнижчі в світі відсотки. Ще 27 березня в конгресно-виставковому центрі «Парковий» у Києві президент Володимир Зеленський після засідання фракції «Слуга народу» розповів журналістам, що Україна повинна отримати від МВФ 8 млрд доларів у рамках нової трирічної програми. Заради цього Верховна Рада повинна ухвалити закон про банки і запустити ринок землі. Відтягували голосування з різних причин з дня на день. І ось настав час «Ч». Відтермінувати голосування означало не отримати фінансової підтримки й втягнути країну в дефолт, коли економіку держави фактично паралізувало б, а гривня впала б навіть страшно подумати наскільки. Адже можна згадати, як Україна вже переживала дефолт у 1998 році, як сильно економічна криза вдарила по гривні. У 1998-му курс був близько двох гривень за долар, потім став п’ять гривень. Тобто, гривня тоді знецінилася вдвічі.

Тож, у понеділок-вівторок майже 10 годин народні депутати вносили правки до закону про ринок землі. Загалом, як відзначають експерти, таких правок було в межах чотирьох тисяч. Цього дня голосували за 700. Зрештою за законопроєкт, що має повну назву «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», проголосували 259 народних депутатів — разом із «слугами народу» «Європейська солідарність» і «Голос». Категорично проти виступила «Батьківщина» й «Опозиційна платформа «За життя». Зокрема Юлія Тимошенко пообіцяла звернутися до Конституційного суду із поданням щодо визнання неконституційним прийняття закону. Також не згодні з рішенням нардепи планують звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції для встановлення конфлікту інтересів під час голосування. Але це вже нині має невелике значення. Після опублікування в ЗМІ закон набирає чинності.

Головне, що ухвалила Верховна Рада:

♦ ринок запустять у липні 2021-го;

♦ купувати можуть не більше 100 гектарів «у руки»;

♦ продавати державну і комунальну землю не будуть;

♦ купувати землю зможуть тільки фізичні особи (не компанії). Іноземці не можуть купувати землю до проведення всеукраїнського референдуму. Але попри це їм не можна буде купувати ділянку, яка розташована ближче ніж 50 км від кордону. Очікується, що референдум буде проведений в найближчі роки, але ніякого окремого закону щодо цього поки немає;

♦ із 2024 року зможуть купувати землю і юридичні особи, тоді «поріг» продажу збільшать до 10 тис. га.

Документ передбачає, що землю можна буде купити тільки безготівковим розрахунком. При цьому всі кошти перевірятиме податкова. У Раді обіцяють також, що контролювати власників землі будуть ретельно й ніхто не зможе мати більше, ніж належить за законом, незважаючи на ту кількість фірм і підприємств, які на нього оформлені.

За попередніми оцінками, вартість гектара землі напочатках становитиме в районі 2 — 3 тис. доларів. Водночас нардеп Дмитро Соломчук прогнозує, що через два — три роки вартість землі в Україні буде понад 5 тис. євро, а після 2026 року гектар коштуватиме понад 10 тис. євро.

А як це станеться у реальному житті — покаже час.

Тіна Влад.