Вадим Боярський: «Безробітні й надалі можуть претендувати на субсидію»

1Запроваджені нові правила нарахування субсидій викликають низку запитань у тих, хто їх отримував раніше, або сподівався на нарахування тепер. На запитання, які найчастіше виникають у субсидіантів, ІА «7Днів-Україна» відповів директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації Вадим Боярський.

— Насамперед треба зауважити, що згідно із законом «Про звернення громадян» працівники органу соцзахисту не можуть просто відмовити людині в субсидії на підставі тих чи інших обставин. Вони зобов’язані оформити заяву претендента на субсидію і декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника — виходить чи не виходить йому субсидія, — пояснює Вадим Боярський.

— Чи можуть отримати субсидію люди, які були за кордоном більше, ніж 60 днів?

— Сам факт перебування за кордоном не є підставою відмовляти в субсидії, якщо людина: отримує в Україні пенсію чи інші офіційні доходи такі, як стипендія, допомога при народженні дитини; перебуває на лікуванні, навчанні чи у відрядженні; декларує в Україні доходи й сплачує ЄСВ. В останньому випадку — заробітчани, які вправі задекларувати в Україні свої заробітки, сплатити ЄСВ і на основі цього отримати субсидію.

— Уточніть, чи можуть претендувати на субсидію безробітні?

— Так. Безробітні, ті, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості, й надалі можуть отримати від держави допомогу в сплаті комунальних послуг. Для тих, хто не стоїть на такому обліку, запропоновано чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном чи в тіньовому секторі економіки й сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду. Або органи соцзахисту автоматом рахуватимуть таким людям працездатного віку в дохід три прожиткові мінімуми — 5286 гривень (1762*3). плюс необхідно буде сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці, що не менший, ніж мінімальний (819*3 = 2457 гривень).

— Чи плюсуються доходи офіційно розлученої сім’ї?

— Якщо подружжя розлучене і немає неповнолітніх дітей, то ні чоловік, ні дружина не повинні відображати в декларації своїх «колишніх», які зареєстровані й проживають окремо. Однак, якщо сім’я розлучена, але є неповнолітні діти, в декларації потрібно відобразити маму чи тата дитини (в залежності від того з ким проживає дитина), і звернутися до комісії з питань призначення житлових субсидій, щоб доходи того з батьків, що не зареєстрований і не проживає разом з дитиною, не включалися до сукупного доходу домогосподарства. Разом із заявою необхідно надати також документ (довідку з ЖЕКу, сільської/селищної ради), що дитина проживає із заявником.

— Якщо воду, або газ не використовую, треба сплачувати обов’язковий платіж?

— Той, кому призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з першого травня 2018 року зобов’язаний щомісячно сплачувати обов’язкову частку платежу, навіть якщо на особовому рахунку є зекономлена субсидія. Водночас, субсидіанти й надалі мають право використовувати зекономлену суму субсидії у наступних місяцях на оплату послуг, спожитих понад соціальні нормативи.

— Моя знайома подарувала доньці квартиру. Жінка позбудеться субсидії?

— Ні. Допомогу не зможе отримати той, хто отримав такий подарунок, чи успадкував, якщо його оціночна вартість перевищує 50 тисяч гривень.

Однак і тут залишаються виключення, які зможе опрацювати виключно комісія з питань призначення житлових субсидій, яка працює при органі місцевої влади.

— А якщо є дві квартири у власності, тоді як?

— Це не впливає на право отримати субсидію. Береться до уваги офіційний дохід, який приносить це майно. Якщо сім’я придбала квартиру в кредит, то при визначені її права на субсидію враховується не тільки вартість всієї покупки, а й сума першого внеску. Якщо вона перевищує 50 тисяч гривень, субсидія може бути призначена за рішенням комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.

Виняток медичні послуги. Якщо людина оплатила операцію і сума перевищує 50 тисяч гривень, це не позбавляє її права на субсидію.

— Якщо людина має не авто, а причіп, якому менше п’яти років. Субсидію отримає? 

— На субсидію впливає не сам факт наявності транспортного причепа, а його вартість. Адже він може коштувати як 4 тисячі гривень, так і 154 тисяч для вантажного автомобіля, наприклад.

Тому власникам таких транспортних засобів варто звертатися в комісію з питань призначення житлових субсидій, надати відповідні документи про вартість купленого причепа і розраховувати на допомогу в сплаті житлово-комунальних послуг.

Тіна Влад.