В Офісі Президента сказали, де в Україні найактивніше працюватиме іпотека під 7%

Найбільше учасників державної програми “Доступна іпотека під 7%” припаде на великі обласні центри.

Такий прогноз у програмі “На самом деле: Крым” телеканалу “Дом” озвучила радниця голови Офісу Президента Вікторія Стахова.

Розраховувати на іпотеку під 7% можуть українці, які підпадають під критерії програми.

Основний параметр – рівень доходів. Нижня планка з доходів буде визначатися банком, як можливість погасити кредит за ставкою 7%, верхня планка – визначається, як десятикратний розмір середньої заробітної плати в регіоні розташування об’єкта нерухомості. Наприклад, для Києва це буде 218 тис. грн на місяць сукупного доходу сім’ї, для Тернопільської області – приблизно 119 тис., для Одеської – 125 тис. грн.

"Ще один аспект - не можна мати у власності житло площею понад 50 кв. м на самотню людину, або на сім'ю - ще 20 кв. м на кожного наступного члена сім'ї. Але це обмеження не застосовують до переселенців з окупованих територій. Це спеціально прописано в постанові Кабінету міністрів", - розповіла Вікторія Стахова.

Напередодні старту програми підписано договори з сімома банками, в процесі підписано ще договори з десятьма банками. Зараз у програмі беруть участь дев'ять банків:

  • державні - "ПриватБанк", "Укргазбанк", "Ощадбанк";
  • комерційні - ОTP Bank, Credit Agricole Bank, "Альянс", "Глобус", "Мегабанк", "Кредобанк".

У межах програми держава компенсує банкам різницю між ринковою ставкою і ставкою в 7%.

"Якщо ми говоримо про вторинний ринок нерухомості, то зараз ринкова ставка - близько 14%. Тобто цю різницю в 7% банк гарантовано отримує", - пояснила радниця Офісу президента.

У держбюджеті на 2021 рік на реалізацію програми передбачено 300 млн грн, іпотекою зможуть скористатися 5 тис. сімей.

"Загальний іпотечний портфель становитиме близько 5 млрд грн, але це - іпотечний портфель. А витрати держави у 2021 році на цю програму складуть близько 300 млн грн. Ось ці 300 мільйонів - це саме компенсація банкам", - пояснила Стахова.

За її прогнозами, основна частка учасників програми припаде на обласні центри. Тому що купувати можна житло не старше за 2018 рік побудови.

"З мого аналізу, це все-таки Київ, Дніпро, Одеса, Львів, Харків. Але якщо такі об'єкти нерухомості є в інших регіонах, не в обласних центрах, ці об'єкти також будуть підпадати під програму", - сказала експерт.