В архівах СБУ знайшли і оприлюднили щоденники очевидців Голодомору

Один із зошитів щоденника Нестора Білоуса 
ДЖЕРЕЛО: ГДА СБУ

Про них пише у своїй статті в “Історичній Правді” начальник управління наукового забезпечення політики національної пам’яті Українського інституту національної пам’яті, кандидата історичних наук Ярослав Файзулін.

Їх писали очевидці Голодомору 1932-1933 років.

Чотири щоденники, які вели сільський сторож, студент, вчителька та партієць розкривають історію вчинення геноциду в реальному часі.

Їхніми авторами були звичайні люди: вчителька з Харківщини Олександра Радченко; партієць Дмитро Заволока, завідувач відділу культури і пропаганди Ленінського районного партійного комітету Києва; селянин Нестор Білоусіз села Леб’яжого Печенізького (нині – Чугуївського) р-ну Харківської обл.; сільський вчитель та студент літературного факультету Харківського інституту професійної освіти Олексій Наливайко; політемігрантката літературний редактор “Укрдержнацменвидаву” Дорота Федербуш; педагог, завідувач педпрактикою студентів Всеукраїнського інституту народної освіти Юрій Самброс; викладач Харківського хіміко-технологічного інституту ім. Кірова Михайло Сіньков.

Свої нотатки вони робили не сподіваючись, що ті колись будуть опубліковані, що їх прочитають тисячі й тисячі людей. Вони не ставили перед собою цілі написати історії Голодомору, а лише фіксували побачене, почуте, прожите та пережите.

Радянські “органи” розцінювали ведення таких щоденників як “контрреволюційну діяльність”. За них арештовували йсудили. Як правило, під час слідства та на суді ці нотатки фігурували як один із головних доказів.

Для чекістів вони були “вєщдоками” – речовими доказами, промовистими свідченнями “контрреволюційної діяльності” авторів. Тому парадоксально, але зберешлися до наших днів завдяки чекістам.

Саме ці щоденники були виявлені співробітниками Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Наприкінці 2018 року вони були опрацьовані та опубліковані Українським інститутом національної пам’яті (упорядник Ярослав Файзулін) у книзі -“Репресовані” щоденники. Голодомор 1932–1933 років в Україні”.