Крим в обмін на відставку Яценюка – один з варіантів завершення конфлікту

3bb1081a18edcdf2150a070ef4_498e054a
Багато чого буде залежати від того, наскільки успішними будуть зустрічі в США. Фото : kmu.gov.ua

Віктор Янукович живий і він як і раніше вважає себе президентом і Верховним головнокомандуючим, а травневі вибори президента – нелегітимні. Про це Янукович повідомив сам вчора під час своєї другої ростовської прес-конференції. Більш того, він навіть пообіцяв повернутися в Київ, причому, за його словами, цього «недовго чекати». Але не можна сказати, що ці заяви в самому Києві справили переполох. Та й навряд чи сам Янукович на це розраховував.

Між тим, вчора в Раді на слуху була інша теза Януковича – його звернення до американської влади: «Ви не маєте права, за вашим власними законам, виділяти гроші бандитам» (Янукович мав на увазі, що за американськими законами заборонено допомогу режимів, які прийшли до влади в результаті державного перевороту). На думку депутатів, це сказано не випадково: вчора Арсеній Яценюк вилетів в Штати, де хоче домовитися про отримання Україною $1 млрд безповоротної допомоги, яка дозволить закрити трохи дірку в бюджеті до отримання кредиту МВФ (більшість експертів, втім, вважають, що американці, незважаючи на попередження Януковича, Арсенія все таки допоможуть).

Тарас Березовець, політолог:

У прес-конференції було дві мети. По-перше, Янукович озвучив плани Кремля щодо травневих президентських виборів – те, що вони будуть вважатися нелегітимними. По-друге, він ще раз назвав себе головнокомандуючим, давши зрозуміти, що в Україні є військові, які вірні йому особисто. Не виключено, що це буде приводом для формування «української армії, яка увійде в нашу країну разом з російської.

ВОЮВАТИ АБО ДОМОВЛЯТИСЯ

Мільярд – не єдине, чого чекають від поїздки прем’єра в США. По суті, все політичне життя в Україні завмерло в очікуванні підсумків цього візиту.

«Ми сподіваємося на отримання необхідної для країни економічної допомоги, – сказав «Вістям» нардеп від «Батьківщини» Андрій Павловський. – Крім того, очікуємо переговорів щодо гарантій безпеки і територіальної цілісності України, обіцяних Будапештською угодою. Зараз настав час від декларацій перейти до втілення цих гарантій».

Читайте також. Уряд у 2 рази зменшить дефіцит Держбюджету

Джерело в тій же фракції висловився ще чіткіше: «Обама скаже Яценюку, чи Україна отримає повну підтримку Заходу в протистоянні з Росією чи потрібно буде йти на компроміс з нею. В п’ятницю ми це вже будемо знати».

Якими можуть бути наслідки для країни у тому чи іншому випадку? За словами джерела, у разі повної підтримки США можливий варіант і спроби військовим шляхом повернути контроль над Кримом (якщо Захід допоможе зі зброєю). Але більш вірогідним вважається продовження нинішньої ситуації, коли Київ і Москва не підтримують між собою відносин, у той час як Захід робить всі зусилля для ізоляції Росії.

НОВА КОАЛІЦІЯ?

У разі ж, якщо Вашингтон вимагатиме від Києва піти на компроміс з Кремлем (це малоймовірно, але все-таки з рахунків його не скидається), ключовим стає питання створення нового уряду з новим прем’єром. Москва вже не раз давала зрозуміти, що її умовою є повернення до домовленості Януковича з опозицією 21 лютого (коаліційний уряд і президентські вибори восени), при цьому, напевно, вже без повернення самого Януковича. Реалізація цього плану означає відставку уряду Яценюка і, швидше за все, спікера і в.о. президента Турчинова.

За словами депутата, який увійшов в одну з нових фракцій, за умови відмови Росії від Криму, такий формат готові підтримати понад 300 нардепів: «Це і Партія регіонів, і УДАР, і обидві нові фракції («Економічний розвиток» і «Суверенна Європейська Україна» – Авт.). По суті, проти нової коаліції тільки ті, хто зараз взяв владу, – дві третини «Батьківщини» і свободівці».

Читайте також. Держави-гаранти зобов’язані захистити Україну від агресії Росії

Частково дану інформацію підтвердив і один з ударівських депутатів: «Якщо Росія готова поступитися по Криму, ми теж готові на серйозні зміни. Але у всій цій схемі одна велика складність: як Майдан сприйме коаліцію з регіоналами».

ВИБОРИ МОЖУТЬ ПЕРЕНЕСТИ

До речі, і проведення президентських виборів у травні вважається аж ніяк не аксіомою. Про перенесення виборів говорять і в Партії регіонів, і навіть у «Батьківщині», де, за словами джерела у фракції, існують тертя між трьома лідерами Юлією Тимошенко, Олександром Турчиновим і Арсенієм Яценюком: «Арсеній взагалі грає в окрему гру і йому, як і Турчинову, зовсім не хочеться вводити Тимошенко у владу офіційно, роблячи її президентом».

А тим часом регіонали внесли до Ради проект постанови про перенесення президентських виборів з 25 травня на 7 грудня. Одночасно Вищий адмінсуд прийняв до розгляду позов донецького адвоката Володимира Оленцевича щодо правомірності призначення виборів на 25 травня і обрання Турчинова виконуючим обов’язки президента.

РЕГІОНАЛИ ПЕРЕНЕСЛИ З’ЇЗД

З’їзд Партії регіонів, який повинен визначити нове керівництво партії та кандидата в президенти, перенесений з 15 на 22 березня. Офіційно – в зв ” язку з неможливістю проводити з’їзд у дні, коли буде вирішуватись доля Криму. Неофіційне пояснення, втім, недалеко від офіційного: регіонали кажуть, що чекають міжнародного рішення кримської ситуації до 21 березня – на цю дату російський парламент призначив обговорення питання за результатами референдуму на півострові (читай приєднання півострова до Росії). При цьому регіонали, як ніхто інші, зацікавлені в знаходженні компромісу між Україною, Росією і Заходом. «Наш великий бізнес не хоче санкцій з боку Штатів і виступає за єдину Україну, – сказав нам один з депутатів-регіоналів. – При цьому Росія погрожує, що точно таким же чином, як Крим, в її складі можуть виявитися й інші південно-східні області, незалежно від того, наскільки сильні протестні настрої там зараз. А в цих регіонах – всі заводи. Тому бізнесмени не мають наміру стояти осторонь, і заява Ріната Ахметова про готовність взяти на поруки Добкіна – це не стільки готовність заступитися за самого колишнього губернатора Харкова, скільки попередження новій владі, щоб не тиснула на південний схід. Бізнес-кістяк партії намагається консолідуватися і допомагати один одному вистояти у нових умовах».

Джерело: Вести.