Уряд схвалив законопроєкт щодо посилення захисту працівників

Кабінет міністрів схвалив проєкт закону, який запроваджує поняття «презумпції наявності трудових відносин» — він направлений на те, аби вивести з тіні найманих працівників, а також, вочевидь, подолати практику «маскування» працівників під ФОПів.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства економіки.

Документ пропонує прописати в законодавстві (Трудовому кодексі) поняття трудових відносин та запровадження принципу «презумпції наявності трудових відносин». У проєкті є 7 ознак, властивих трудовим відносинам — якщо якась робота підпадає принаймні під три з них, вона вважатиметься трудовими відносинами.

Це направлено на легалізацію трудових відносин і зменшення незадекларованої праці. Тобто в разі ухвалення закону держава матиме інструмент, аби офіційно визнавати роботу трудовими відносинами, якщо працівник і роботодавець із якихось причин офіційно свої відносини не реєструють.

Наприклад, в Україні розповсюджена практика, коли працівників «оформлюють» як ФОПів, завдяки чому роботодавець не платить ПДФО за працівника (або він сам). Крім цього, роботодавець може легко звільнити такого працівника, бо він не оформлений як найманий працівник, а де-юре роботодавець просто припиняє співпрацю з ФОПом. Також оформлений у такий спосіб працівник не має гарантій на соціальний пакет — лікарняні, відпустки тощо.

Ось ознаки, за якими держава визначатиме, що це саме трудові відносини:

  • виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
  • здійснення регулювання процесу праці, що має постійний характер і не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
  • виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням установлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • організація умов праці, зокрема надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
  • систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
  • встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  • відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних із виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

При цьому робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин, якщо наявні  принаймні три з перерахованих ознак. У такому разі сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівник має бути забезпечений  необхідним соціальним пакетом, зокрема, відпустками, лікарняними, наявністю гарантій та компенсацій щодо збереження місця роботи. 

Також документом врегульовано питання правонаступництва у трудових відносинах та процедура попередження працівників про відповідні зміни. Це зробить процес передачі бізнесу або організації новому власнику більш прозорим та зрозумілим для колективу та посилить правовий захист працівників від незаконного звільнення.