Українці найбільше працюють в Росії та Польщі

А в Україні все говорять про "пакращеня" Фото: tsn.ua
А в Україні все говорять про “пакращеня”
Фото: tsn.ua

У 2010-2012 роках за кордоном працювали 1,2 млн українців. Такі дані було наведено під час презентації Міграційного профілю України за результатами загальнонаціонального обстеження трудової міграції, проведеного Державною службою статистики України спільно з Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України у 2012 році.

Кількість громадян віком від 15 до 70 років, які з 1 січня 2010 року до 17 червня 2012 року працювали або шукали роботу за кордоном, становила 1,2 млн осіб, або 3,4% населення відповідного віку. Серед населення працездатного віку частка трудових мігрантів за цей період склала 4,1%, – пише УНІАН.

Потоки трудової міграції мають досить чітку географічну спрямованість — переважно вони здійснюються до найближчих країн або більш віддалених країн, але з привабливішими умовами. Найбільшими країнами-реципієнтами вітчизняної робочої сили є Російська Федерація (43,2%), Польща (14,3%), Італія (13,2%) та Чеська Республіка (12,9%). Серед інших країн, куди спрямовані потоки українських трудових мігрантів, - Іспанія (4,5%), Німеччина (2,4%), Угорщина (1,9%), Португалія та Білорусь (по 1,8%).

Читайте також. Заробітчани – головний інвестор своєї Батьківщини.

Крім того, значна частина трудових мігрантів з України працюють за кордоном без належних дозволів, тобто нелегально. За даними Держкомстату, 2008 року 35,1% заробітчан мали дозвіл на проживання та роботу, 39,3% - на тимчасову реєстрацію, жодного офіційного статусу перебування за кордоном не мали 25,6% мігрантів.

Разом з тим, з часом внаслідок проведення у низці країн перебування міграційних амністій (Італія, Іспанія, Португалія, Греція), запровадження нового законодавства (Росія, Польща) ситуація дещо поліпшилася. Згідно з даними дослідження, 2012 року без офіційного статусу за кордоном працювали 20,4% українських мігрантів.

Також дослідження показало, що трудова міграція поширеніша серед чоловіків — вони становлять 2/3 від загальної кількості заробітчан. Частка трудових мігрантів серед українських чоловіків віком від 15 до 70 років становить 4,8%, тоді як жінок — майже вдвічі менше (2,2%).

Сільські мешканці формують 54,3% всього контингенту заробітчан. Рівень участі сільського населення у трудовій міграції у 2,9 рази вищий, ніж міського: до неї залучено 6,3% сільського населення віком від 15 до 70 років, проти 2,2% міських мешканців.

Згадаймо, українці за кордоном офіційно відправили своїм сім'ям в 2012 році 7,5 млрд дол грошових переказів, дещо менше ніж 1 млрд дол - нелегально. Однак з сум, надісланих в Україну заробітчанами, як повідомляли ЗМІ, тепер доводиться платити податок.