Українське сміття коштує понад 3,3 млрд. грн.

Викидаємо гроші на смітник. Фото: berezyna.inf.ua
Викидаємо гроші на смітник.
Фото: berezyna.inf.ua

Введення додаткового податку на виробників упаковки за утилізацію відходів – тупиковий варіант. Про це заявила голова правління ВАТ «Укрпластик» Ірина Мірошник, коментуючи перспективу появи в Україні нового екоподатку.

За її словами, у всьому світі бізнес з утилізації відходів є високорентабельним і не потребує державних дотацій.

«Завдання держави – створити сприятливі умови для розвитку цього бізнесу. У міжнародній практиці існує кілька моделей побудови системи утилізації упаковки. Україні потрібно просто скористатися цим досвідом, вибравши той шлях, який більш ефективний в наших умовах. Але це не шлях додаткового оподаткування. Досвід свідчить про ризики неефективного та нецільового використання цих коштів і нездатності держструктур побудувати дієву систему утилізації відходів», – зазначила І.Мірошнік.

Вона додала, що в Євросоюзі ефективно вирішують цю проблему, залучаючи всіх учасників ринку і держструктури. Всі країни єврозони виконують Директиву «Про упаковку і відходи упаковки», в якій прописані норми з утилізації кожного виду пакувального матеріалу.

«В ЄС створені економічні умови для інвестицій в будівництво переробних підприємств і сортувальних ліній. Відходи переробляються і стають вигідним товаром. А за виробниками упаковки та імпортерами збережена відповідальність за виконання норм з утилізації та забезпечено право самостійно організовувати систему збору та утилізації упаковки. Про результативність такого підходу свідчать такі цифри: у Бельгії переробляється близько 79% пакувальних матеріалів; в Нідерландах -72%; в Італії, Іспанії та Швеції – близько 60%. Якби в Україні перероблялося хоча б 50% відходів, додатковий дохід від реалізації вторинної сировини склав би 3,3 млрд грн. Сьогодні ці гроші ми закопуємо, – підкреслила Мірошник.

На думку експерта, найголовніший принцип цивілізованої системи зі збору та утилізації відходів полягає в тому, що відходи – це не сміття, а вторинна сировина, яка після переробки знову може використовуватися. Переробка повинна стати вигіднішою, ніж поховання.

«На жаль, поки в Україні масово використовується первісна схема утилізації «зібрали – закопали». У таких умовах жодні законодавчі ініціативи, нові податки не вплинуть на ситуацію. Економічно вигідна та екологічно перспективна система поводження з відпрацьованими пакувальними матеріалами та тарою надзвичайно проста – збір, первинне сортування за типом матеріалу, переробка на сучасному обладнанні, використання переробленої вторинної сировини, – резюмувала експерт.

За інформацією: finance.ua