У Тернополі згадували, як місто було столицею ЗУНР і місцем, де закладали початок УГА (Фото)

P7220002-nУ Державному архіві Тернопільщини відкрили виставку, присвячену історії ЗУНР.

“У борні за Українську державу” – саме таку назву має документальна експозиція, приурочена 96-ї річниці створення Західно-Української Народної Республіки.

Читайте також. У Тернополі аналізуватимуть помилки ЗУНР і згадуватимуть Героїв

Із 31 жовтня вона почала працювати в Державному архіві Тернопільської області. Діятиме виставка до кінця листопада. Там є все — документи,  світлини, газети, книги, брошури, що розповідають про події з листопада 1918-го до липня 1919-го.

Участь у церемонії відкриття взяв заступник голови Тернопільської обладміністрації Леонід Бицюра. Звертаючись до учнів Української гімназії, які першими прийшли оглянути експозицію, він наголосив,  що “ЗУНР ставила собі за мету не автономне існування, а створення основи для розвитку єдиної, Української держави”.

Читайте також. Листопад у Тернополі: концерти, благодійні акції, конкурси, мистецькі заходи

- Так історично склалося, що Тернопіль на деякий час став серцем  українського державотворення, - зауважив Леонід Бицюра. - Саме до нього перенесли столицю ЗУНР. Саме в ньому зародилася Українська Галицька Армія, яка вирізнялася своєю мужністю та патріотизмом.

Матеріали, представлені на виставці, свідчать про те, що українці Галичини воювали за свою державність, і їхня боротьба була всенародною, звитяжною та жертовною, зазначив, у свою чергу, головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області Андрій Цаль.

Читайте також. Річницю створення ЗУНР на Тернопіллі відзначать виставками, покладанням квітів, пішою ходою

Перший розділ виставки оповідає про період перебування Державного Секретаріату у Тернополі. Зокрема, тут є газети “Український голос”, “Українські вісті”, в яких влада зверталася до населення краю з метою мобілізації до війська. У них опублікували також земельний закон, яким встановлювали нові земельні відносини на території ЗУНР.

Наступний розділ виставки складають документи, що розповідають про колишніх вояків Української Галицької Армії. Тут - списки колишніх військових старшин, підстаршин, офіцерів УГА, які проживали в селі Новики Збаразького повіту, у Тернополі. На жаль, ці списки збереглися фрагментарно, оскільки, як пояснив Андрій Цаль, у 1939-1941-х роках радянські каральні органи, НКВС, вилучали їх з архівів з метою переслідування українців, тиску на них. Під час відступу радянської армії більшість документів було втрачено та знищено.

Уперше в експозиції представлені списки колишніх військовослужбовців і членів їхніх сімей, які перебували в таборі для інтернованих частин УГА в Йозефові, що в Чехословаччині. Загалом — 360 прізвищ. На жаль, доля цих людей — трагічна. Більшість із них були репресовані у 30-х роках радянськими каральними органами.

Завершальним розділом експозиції є документи 20-30-х років про відзначення і вшанування подій 1 листопада та вояків колишньої УГА. Тут можна ознайомитися з документом про заборону в Тернополі вистави, присвяченої українським січовим стрільцям та УГА, датованим 1935 роком; проектами пам'ятних хрестів, що були на могилах, насипаних українцями, зокрема, у селі Слобідка-Мушкатівська; проектом пам'ятника борцям за волю України, які загинули в українсько-польській війні.

Софія Левицька