У Тернополі вшанують роковини початку депортації українців

Під час депортації українців. Фото з вільних джерел.
Під час депортації українців. Фото з вільних джерел.

У неділю, 8 вересня, в Тернополі вшанують 75-ті роковини початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.

Біля пам’ятника жертвам депортації у сквері ім. Андрея Шептицького розпочнеться мітинг-реквієм і поминальне богослужіння. А згодом в українському домі «Перемога» відбудеться презентація відеофільму «Орнаменти долі. Спогади учасників».

Депортація українців із територій Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини, на яких вони споконвіку проживали, сталася внаслідок укладеної між УРСР і Польським комітетом національного визволення Угоди про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян із території УРСР. Ця угода передбачала переселення українського населення, що проживало в межах повоєнної Польщі, до України, натомість поляки поверталися у свою країну. При цьому люди залишали на покинутих місцях практично усе своє надбане добро – житло, майно, землю, худобу.

Акція, що мала бути добровільною, не знайшла особливого відгуку серед українців. Лише близько 80 000 із них переїхали до УРСР за власним бажанням. Іншим – а це більше ніж 400 тисяч осіб – допомагали виселятися окремі підрозділи польської армії. Лише кілька годин не збори, важка далека дорога, і часто відкрите небо, розвалені хати і голодна біда чекали на них попереду.

Загалом під час проведення акції було переселено 122 454 українські родини (482 109 осіб).