У Тернополі пройде вже 24-й “Лемківський Йордан”

прапорТрадиційне різдвяне свято – «Лемківський Йордан» проведуть у Тернополі. Організатори дійства очікують до п’яти сотень гостей.

Нагадаємо, цього року «Лемківський Йордан» проведуть уже 24-й раз. Відбудеться дійство 19 січня в палаці культури «Березіль». Початок – о 15 годині. На другому поверсі є майданчик. Там розкладуть столи, накриють різними лемківськими смаколиками.

Читайте також. Янукович у Тернополі перейшов на бік Майдану (Відео, Фото)

– Під час заходу освячуватимуть воду, виступатимуть вертеп, Маланка. Мають приїхати творчі колективи з Монастириської, – каже голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович. – Буде така концертна програма.

На жаль, приміщення навряд чи вмістить усіх охочих відсвяткувати Йордан із лемками. Насамперед  на свято запрошують членів товариства «Лемківщина». До речі, на фото - лемківський прапор.

- Це дійство – традиційне, щорічне, - уточнює чоловік. - Воно – особливе, бо гуртує нас, лемків. Особливо важливо це у 2014 році, бо ми будемо якраз відзначати 70 років з дня депортації з рідних земель.

Довідково. Лемки - східнослов'янське населення Лемківщини (у гірських районах на кордоні України, Польщі та Словаччини). Історичне самоназва - руснаки, русини. У більшості етнографічних публікацій їх вважають субетнічною ( етнографічною ) групою українців, повідомляє «Вікіпедія». Регіональною групою українців вважає себе більшість лемків на території України. У Польщі лемки умовно діляться на дві групи: перша причисляє себе до частини українського народу, що говорить на лемківському діалекті української мови, другі вважають себе окремою нацією (або частиною русинського народу) , а свій ідіом - самостійною лемківською мовою. У Словаччині, як і в Польщі, серед лемків проявляється дуалізм самоідентифікації. За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 року, чисельність лемків на території України становила 672 людини, у Польщі під час перепису 2002 року лемками вважали себе 5863 людини, під час перепису 2011 року - 10 тис. чоловік. У Словаччині переписом 2001 року зафіксували 24201 осіб, що вважають себе русинами.